MF wierzy w sukces emisji euroobligacji

Wojciech Dembiński
opublikowano: 24-01-2001, 00:00

MF wierzy w sukces emisji euroobligacji

Prezentacje polskich euroobligacji, które rozpoczęły się w Europie Zachodniej w poniedziałek, prowadzone są przez polski rząd bez żadnych kompleksów.

— Nie uważamy się już dłużej za rynek wschodzący, ale raczej za rynek, który zdąża do Unii Europejskiej — stwierdził podczas poniedziałkowej prezentacji w Londynie wiceminister Krzysztof Ners.

Przedstawiciele rządu nie obawiają się również, że ostatnie doniesienia, o tym że SLD, po ewentualnym zwycięstwie w tegorocznych wyborach parlamentarnych, będzie chciał renegocjować warunki spłaty zadłużenia zagranicznego, mogłyby stanowić przeszkodę w sprzedaży euroobligacji.

— Polska ma bardzo głośnych polityków, ale inwestorzy powinni pamiętać, że polska transformacja w ciągu ostatnich jedenastu lat jest najbardziej udana w całym regionie — zacytowała słowa wiceministra agencja Reutera.

Kolejne prezentacje odbędą się w Mediolanie, Amsterdamie i Frankfurcie i zakończą się w czwartek.

Polski rząd zamierza sprzedać obligacje 10-letnie o wartości nominalnej minimum 500 mln euro. Sprzedaż ma nastąpić na przełomie stycznia i lutego. Według przedstawicieli Ministerstwa Finansów, wielkość emisji będzie wystarczająca do ustalenia benchmarku (poziomu odniesienia) dla rentowności polskich obligacji korporacyjnych.

Ministerstwo Finansów przeprowadziło do tej pory cztery emisje obligacji na rynki zagraniczne. Ostatnia odbyła się w 2000 r. i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów. Na obligacje o wartości 400 mln euro wpłynęły wtedy zamówienia o wartości pięciokrotnie wyższej i ostatecznie MF sprzedało papiery o łącznym nominale 600 mln euro. W porównaniu z rentownościami benchmarkowymi 10-letnich obligacji niemieckich, rentowność polskich euroobligacji była wyższa o 82 punkty bazowe. Obecnie różnica w rentownościach zmniejszyła się do 70 punktów bazowych.

W tegorocznym budżecie dopuszczalny limit zadłużenia z tytułu emisji obligacji na rynki międzynarodowe wynosi 4,6 mld zł, co w przypadku dużego powodzenia oferty również pozwala na zwiększenie puli sprzedawanych walorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MF wierzy w sukces emisji euroobligacji