MFW sugeruje Rosji dalsze obniżki stóp

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 24-11-2020, 15:51
aktualizacja: 24-11-2020, 15:54

Zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, rosyjski bank centralny powinien nadal luzować swoją politykę monetarną. Zdaniem instytucji wzrost PKB w przyszłym roku będzie niższy niż wcześniej zakładano, informuje Reuters.

Siedziba Banku Rosji
Siedziba Banku Rosji
fot. Bloomberg

MFW uzasadnia swoją sugestie odnośnie kontynuowania obniżania stawek stóp procentowych przez Bank Rosji ogromnym prawdopodobieństwem niezrealizowania celu inflacyjnego w 2021 r. co ma nastąpić równocześnie przy niższym od prognozowanego wzroście gospodarczym.

Przez jakiś czas przewidujemy inflację poniżej celu i dlatego zalecamy złagodzenie polityki w nadchodzących miesiącach – napisał MFW.

Obecnie, po serii cięć, stopy procentowe w Rosji znalazły się na rekordowo niskim poziomie, co ma wspomóc gospodarkę w odreagowaniu pp kryzysie wywołanym pandemia koronawirusa.

Najbliższe posiedzenie Banku Rosji ws. stóp procentowych zaplanowane jest na 18 grudnia. Dotychczas ekonomiści zakładali utrzymanie dotychczasowego ich poziomu. Referencyjna stopa wynosi 4,25 proc.

Bank centralny może obniżyć stopę procentową poniżej 4 proc., jaki to poziom jest też przyjęty za cel inflacyjny - stwierdził Jacques Miniane, szef misji MFW w Rosji.

MFW oczekuje, że roczna inflacja w Rosji utrzyma się w przedziale 3-3,5 proc. w drugiej połowie 2021 r.

MFW ocenia, że, rosyjska gospodarka skurczy się o 3,9 proc. w 2020 r., a następnie wzrośnie o około 2,5 proc. w przyszłym roku przy założeniu, że „…sytuacja związana z Covid-19 stopniowo się będzie normalizowała”. W październiku MFW prognozował, że PKB Rosji wzrośnie w 2021 r. o 2,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane