MFW widzi gorsze perspektywy dla światowej gospodarki

opublikowano: 26-04-2001, 18:14

WASZYNGTON (Reuters) - W tym roku gospodarka światowa ulegnie spowolnieniu zanim tempo jej rozwoju ponownie wzrośnie w 2002 roku, poinformował w czwartek Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

Równocześnie prognoza opiera się na założeniu, że spowolnienie gospodarcze w USA będzie krótkotrwałe.

Półroczny raport Funduszu na temat perspektyw wzrostu na świecie zakłada, że w 2001 roku światowa gospodarka będzie rozwijać się w tempie 3,2 procent, a w roku następnym wzrost może wynieść 3,9 procent.

Prognozy są znacznie niższe niż zakładane w październikowym raporcie 4,2 procent. Wówczas MFW informował, że perspektywy wzrostu gospodarczego są najlepsze od dziesięciu lat.

Jednak od tego czasu gospodarka amerykańska uległa drastycznemu spowolnieniu, wzrost w Europie był umiarkowany, a Japonia nadal nie jest w stanie wyjść z trawającego już przeszło dziesięć lat zapaści gospodarczej.

"Perspektywy wzrostu gospodarki światowej pogorszyły się znacząco, a spowolnienie jest większe niż pierwotnie sądzono" - głosi raport.

MFW prognozuje, że w tym roku gospodarka USA będzie rozwijać się w tempie 1,5 procent, czyli najsłabszym w tej dekadzie, a w roku 2002 wzrośnie do 2,5 procent. Wcześniej Fundusz mówił o wzroście rzędu 3,2 procent.

Zdaniem MFW wraz z trwającym spowolnieniem amerykańskiej gospodarki "w najbliższych miesiącach konieczna może być kolejna seria redukcji stóp procentowych".

Wzrost w strefie euro ma w tym roku wynieść 2,4 procent, a w 2002 roku powinien osiągnąć 2,8 procent. Pierwszy raz od ponad dziesięciu lat gospodarka europejska będzie rozwijać się szybciej niż amerykańska.

EUROPA POWINNA ZROBIĆ WIĘCEJ

Fundusz uważa, że Europa powina poczynić większe kroki w celu poprawy wzrostu gospodarczego w Europie i na całym świecie.

Zdaniem MFW Europejski Bank Centralny (ECB) może obniżyć stopy procentowe i powinien być przygotowany na takie działania, jeżeli będzie wymagać tego sytuacja.

We wtorek Horst Koehler, dyrektor zarządzający MFW, powiedział, że jednym z tematów wiosennego spotkania ministrów finansów i szefów banków centralnych w tym tygodniu, będzie osiągnięcie porozumienia w sprawie potrzeby niższych stóp procentowych w Europie.

W raporcie MFW ponownie przypomniał, że Europa powinna dążyć do wprowadzania reform strukturalnych, które pobudzą wzrost, szczególnie na rynku pracy, gdzie bezrobocie i wysokie zasiłki zwykle nie zachęcają do podjęcia pracy.

Znaczenie Europy w promowaniu wzrostu gospodarczego wzrasta jeszcze bardziej biorąc pod uwagę pogarszające się prespektywy gospodarki japońskiej. MFW ocenia, że wzrost gospodarczy Japonii wyniesie w tym roku zaledwie 0,6 procent i 1,5 procent w 2002.

Równocześnie raport podkreśla, że perspektywy rozwoju światowej gospodarki zależą od wydarzeń w Stanach Zjednoczonych, które w ostatniej dekadzie był motorem wzrostu na świecie.

NIEPEWNOŚCI PRZEWAŻAJĄ

MFW ostrzega, że "w obecnej sytuacji perspektywy są bardziej niepewne niż zwykle".

Fundusz ostrzega, że duży deficyt obrotów bieżących w USA, przeszacowanie dolara w stosunku do euro i jena, słabe wyniki spółek i nadal zbyt wysoka waluacja akcji spółek giełdowych oznaczają, że nadzieje na szybką odmianę sytuacji gospodarcej nie są pewne.

Gdyby spełnił się scenariusz "twardego lądowania" w USA, wówczas perspektyw wzrostu światowej gospodarki na lata 2001 i 2002 powinny zostać obniżone o ponad jeden procent.

MFW prognozuje, że wzrost gospodarczy w Azji powinien wynieść 5,9 procent w tym roku oraz 6,3 procent w 2002 roku, a Ameryce Łacińskiej odpowiednio 3,7 procnet i 4,4 procent, na Bliskim Wschodzie 2,9 oraz 4,6 procent a w Afryce 4,2 oraz 4,4 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MFW widzi gorsze perspektywy dla światowej gospodarki