Czytasz dzięki

Michał Merczyński tymczasowym dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-08-2005, 16:13

Michał Merczyński, od 2002 r. dyrektor naczelny Teatru Rozmaitości w Warszawie został tymczasowym dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF). Instytut powstaje na mocy ustawy o kinematografii, która wchodzi w życie w piątek.

Michał Merczyński, od 2002 r. dyrektor naczelny Teatru Rozmaitości w Warszawie został tymczasowym dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF). Instytut powstaje na mocy ustawy o kinematografii, która wchodzi w życie w piątek.

Rządowy projekt ustawy skierowano do I czytania w Sejmie w październiku 2003 roku. Prezydent Kwaśniewski podpisał ustawę 8 lipca 2005 roku.

Merczyński będzie pełnił funkcję do momentu rozstrzygnięcia konkursu na dyrektora Instytutu. "Konkurs na dyrektora PISF zostanie rozstrzygnięty najpóźniej do końca września" - poinformowała w piątek na konferencji prasowej wiceminister kultury Agnieszka Odorowicz.

Nominację na tymczasowego dyrektora Merczyński odbierze w poniedziałek. Instytut przejmie zadania Agencji Scenariuszowej, Agencji Produkcji Filmowej oraz Filmu Polskiego-Agencji Promocji. Placówki te, na mocy zarządzenia ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego, zostaną zlikwidowane.

Polski Instytut Sztuki Filmowej ma koordynować działania polskich filmowców oraz przyznawać dotacje na filmy. Będzie do niego trafiał m.in. 1,5-procentowy odpis z przychodu od emitowanych reklam, nałożony na instytucje korzystające z dorobku polskiego kina: telewizje, zarówno publiczne, jak i prywatne, operatorów telewizji kablowych, właścicieli kin. Instytut będzie finansowany jednak głównie z budżetu państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane