Miedź na razie tanieje po rekordach w ubiegłym tygodniu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-03-2005, 13:03

Ceny miedzi spadły w poniedziałek przed południem na giełdzie metali w Londynie o 0,6 proc., chociaż nadal są blisko odnotowanych w ubiegłym tygodniu rekordowych poziomów - podają brokerzy.

Ceny miedzi spadły w poniedziałek przed południem na giełdzie metali w Londynie o 0,6 proc., chociaż nadal są blisko odnotowanych w ubiegłym tygodniu rekordowych poziomów - podają brokerzy.

    W poniedziałek widać na rynkach wyprzedaż metalu przez fundusze, bo producenci miedzi zwiększają jej dostawy.

    Chilijski producent miedzi, firma Codelco, podał 16 marca, że w ub. roku zwiększył produkcję o 10 proc. Również BHP Billiton z Melbourne i Freeport-McMoRan Copper& Gold Inc. z Nowego Orleanu, zwiększają dostawy miedzi z kopalń w Chile i Indonezji.

    "W połowie roku na rynkach metali możliwa jest równowaga popytu i podaży" - ocenia analityk Societe Generale Stephen Briggs. "Spadek cen jest nieunikniony" - dodaje.

    Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie w Londynie staniała w poniedziałek o 20 USD do 3.272 USD za tonę.

    W ubiegłym tygodniu metal zdrożał na LME o 1,6 proc., a za tonę płacono 3.292 USD, najwięcej od kiedy rozpoczęto handel kontraktami w obecnej formie w 1986 r.

    Z analiz International Copper Study wynika, że w tym roku globalny popyt na miedź będzie przewyższał jej podaż o 259 tys. ton. W 2006 r. zapotrzebowanie przewyższy dostawy miedzi o 93 tys. ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane