Mieszane zamknięcie tygodnia na Wall Street

opublikowano: 16-11-2018, 22:08

Piątkowa sesja na amerykańskich giełdach upływała w dosyć nerwowej atmosferze. Nastroje podgrzewały doniesienia z segmentu spółek technologicznych, które były mało optymistyczne w swoim wydźwięku. Chodziło głównie o sprawy dotyczące tak znaczących dla rynku firm jak Nvidia i Applied Materials.

W pierwszym przypadku producent procesorów i kart graficznych obwinił za swoje problemy z niesprzedanymi produktami wygaśnięcie boomu krypto walutowego, w którym do kopania wirtualnych walut wykorzystywane były m.in. zaprojektowane przez Nvidie układy scalone. Inwestorzy bardzo źle przyjęli tłumaczenia spółki, w efekcie czego kurs akcji momentami spadał o ponad 17 proc.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Z kolei Applied Materials, firma która jest największym na świecie dostawcą sprzętu używanego do produkcji chipów, przestraszyła handlujących prognozą kwartalnych wyników, która okazała się słabsza od projekcji analityków. W tym przypadku karcąca ręka rynku była mniej brutalna niż miało to miejsce odnośnie Nvidii i przecena sięgała „jedynie” około 5 proc.

Jedną z jaśniejszych branż spośród wchodzących w skład indeksu S&P500 była w piątek energetyczna, która korzystała na wzroście notowań ropy. 

Wpływ na zachowanie inwestorów miała też wypowiedź prezydenta Donalda Trumpa odnośnie sporu handlowego z Chinami. Stwierdził on, że USA mogą nie wprowadzić kolejnych karnych taryf celnych, ale dodał, że obecna sytuacja nie dla niego całkowicie nieakceptowana.

Na finiszu sesji indeks blue chipów Dow Jones IA rósł o 0,49 proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zyskiwał ,22 proc. Natomiast technologiczny Nasdaq tracił 0,15 proc. ograniczając wcześniejsze straty. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy