Czytasz dzięki

MIiR: 550 mln zł dla innowacyjnych przedsiębiorców ze średnich miast

  • PAP
opublikowano: 11-02-2019, 11:52

Przedsiębiorcy ze średnich miast mogą ubiegać się o dofinansowania na wzmocnienie konkurencyjności i innowacji firm - poinformowało MIiR. Dodało, że czeka na nich 550 mln zł. Nowością jest zniesienie limitu maksymalnej kwoty dofinansowania projektu w wysokości 20 mln zł.

Jak napisano w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, "Program Inteligentny Rozwój w tym roku daje nowe szanse przedsiębiorstwom inwestującym w średnich miastach". "Do nich adresowane są dwa konkursy. Pierwszy zostanie ogłoszony 20 lutego, a nabór wniosków o dofinansowanie będzie trwał od 25 marca do 8 maja 2019 r. Na dofinansowanie projektów przeznaczono 550 mln zł. Drugi konkurs odbędzie w drugiej połowie roku. Nabór przeprowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości" - podano.

Resort wyjaśnił, że w odpowiedzi na postulaty przedsiębiorców od tego roku zmieniły się kryteria wyboru projektów w konkursach o dofinansowanie wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych i wprowadzenia na rynek innowacyjnych produktów. "Nowością jest zniesienie limitu maksymalnej kwoty dofinansowania projektu w wysokości 20 mln zł" - czytamy w komunikacie.

Jak dodano, kolejnym ułatwieniem jest niższy minimalny próg kosztów kwalifikowanych projektu, obniżony z 5 do 1 mln zł. Ponadto, rozszerzono także katalog wsparcia - włączono możliwość finansowania innowacji procesowych.

"Wprowadzone ułatwienia umożliwią uzyskanie wsparcia szerszemu gronu przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Szczególnie zależy nam na rozwoju innowacyjnych firm w miastach średnich. Dla nich przygotowaliśmy w tym roku dwa konkursy" – powiedział, cytowany w komunikacie, wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

Ministerstwo tłumaczy, że nowatorskie firmy w miastach średniej wielkości, szczególnie zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczych, mogą liczyć np. na wsparcie z krajowych programów operacyjnych. Pomoc ta jest zagwarantowana w "Pakiecie dla miast średnich". Jednym z jego elementów jest program Inteligentny Rozwój.

"Na przykład w Chełmie firma RECYKL Organizacja Odzysku S.A. realizuje projekt wprowadzający na rynek nowy produkt, wykorzystywany w procesie budowy nawierzchni asfaltowych. W Świętochłowicach przedsiębiorstwo EKOINSTAL wdroży do produkcji i wprowadzi do swojej oferty handlowej innowacyjne blachy. Natomiast w Środzie Wielkopolskiej Lena Lighting S.A. będzie produkować innowacyjne oprawy oświetleniowe" - czytamy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane