Miliardy inwestycji w... tereny inwestycyjne

opublikowano: 31-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

52 projekty za prawie 5 mld zł przygotują potężne działki dla inwestorów. Specjalne strefy ekonomiczne zacierają ręce i proszą o więcej.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Ilu było chętnych na dofinansowanie z rządowego programu
  • Na jakie inwestycje zostaną przeznaczone pieniądze
  • Jakie duże tereny inwestycyjne powstaną dzięki tym inwestycjom
  • Które województwo najbardziej skorzysta na programie

Takich pieniędzy na przygotowanie działek inwestycyjnych dawno w Polsce nie było. W ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych samorządy zrealizują 52 projekty za prawie 5 mld zł. Zainwestują głównie w infrastrukturę drogową — to 35 inwestycji za 3,27 mld zł, dziewięć dotyczy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej (koszt to 1,06 mld zł), a osiem elektroenergetycznej i oświetleniowej (ponad 648 mln zł).

Zainteresowanie samorządowców było bardzo duże. 322 jednostki samorządu terytorialnego złożyły 588 wniosków o dofinansowanie w łącznej kwocie 37,1 mld zł — informuje biuro prasowe BGK, który jest operatorem programu.

W przypadku inwestycji, których realizacja trwa do 12 miesięcy, pieniądze są wypłacane w całości po ich zrealizowaniu, a jeśli są dłuższe, są wypłacane w 2-3 transzach po zrealizowaniu kolejnych etapów.

Drogi, parkingi, wiadukty, woda i kanalizacja

Z programu bardzo skorzystają spółki zarządzające specjalnymi strefami ekonomicznymi (SSE). Największymi beneficjentami programu są dolnośląskie samorządy — otrzymały na rozwój stref przemysłowych 1,3 mld zł, a na projekty realizowane we współpracy z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną 917 mln zł.

— Gminy Kotla i Głogów otrzymały ponad 350 mln, a podstrefy Miękinia oraz Środa Śląska grubo ponad 280 mln. Wsparcie trafiło również do miasta Legnica — 29,4 mln zł oraz gminy miejskiej Lubin — 250 mln zł na dwa projekty. To kolejne nasze ważne tereny — mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej SSE.

— Od wielu miesięcy budujemy nową strategię wspierającą powstanie trzech dużych kompleksów inwestycyjnych: w Lubinie, Miękini-Środzie Śląskiej i aglomeracji Głogów. Te tereny są w najbliższej perspektywie bardzo obiecujące, jeśli chodzi o lokowanie tam inwestorów — mówi Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes LSSE.

W Katowickiej SSE natomiast powstanie m.in. obwodnica Częstochowy.

— Dziś z firmy Guardian Glass, która jest jednym z wielu inwestorów w mieście, bo działają tu też m.in. Huta Liberty Steel, Walcownia Blach Grubych, Koksownia Częstochowa Nowa czy x-kom, wyjeżdża dziennie około 200 ciężarówek. W Jaworznickim Obszarze Gospodarczym, gdzie ma powstać fabryka elektrycznej Izery, rząd dofinansuje inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną i gospodarkę wodami deszczowymi. Na 325 ha podzielonych na 13 pól inwestycyjnych firmy stworzą 12 tys. miejsc pracy. Rządowe wsparcie dostanie też czwarty etap przygotowania terenu inwestycyjnego w Tucznawie — to 252 ha, a na 136 ha siedem firm, w tym SK hi-tech, już buduje zakłady — mówi dr Janusz Michałek, prezes KSSE.

SSE Starachowice złożyła dwa wnioski wspólnie z miastem i powiatem starachowickim oraz miastem Staszów.

— W Staszowskim Obszarze Gospodarczym w Grzybowie otrzymaliśmy 48 mln zł dofinansowania na budowę infrastruktury na 60 ha. W Starachowicach dostaliśmy 102 mln zł na inwestycje w infrastrukturę drogową, budowę parkingu i wiaduktu na 200 ha należących do strefy — mówi Marcin Perz, prezes strefy.

W Starachowicach już został ogłoszony przetarg, a otwarcie ofert odbędzie się 6 lutego. W Staszowie trwają przygotowania do jego ogłoszenia.

Słupska SSE też skorzysta z programu.

— Zakwalifikowane zostały trzy zgłoszone przez samorządy projekty położone na terenach działania Słupskiej SSE: gmina Słupsk w Redzikowie i Wieszynie, miasto Słupsk i gmina miasto Koszalin — mówi Mirosław Kamiński, szef słupskiej strefy.

Gmina Słupsk na infrastrukturę w podstrefach w Redzikowie i Wieszynie dostała 50,3 mln zł, Słupsk na uzbrojenie nowych terenów inwestycyjnych 78,4 mln zł, a Koszalin, również na uzbrojenie terenów, 99,99 mln zł.

— Z naszego obszaru zakwalifikował się projekt gminy Przygodzice w województwie wielkopolskim, która dostała 19,2 mln zł. Nie udało się natomiast Kamiennej Górze – mówi Tadeusz Rycharski, prezes Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości.

Firmy pytają o działki

W niektórych strefach już widać efekty programu.

— Każda z inwestycji będzie realizowana powyżej roku. Brak jest szczegółowych harmonogramów, ale już sam fakt podjęcia decyzji oraz rozpoczęcia inwestycji przyczynia się do polepszenia ogólnego odbioru wybranych obszarów i powoduje zwiększone zainteresowanie inwestorów — mówi Janusz Michałek.

Podobnie jest w innych strefach.

— W gminie Przygodzice padły pierwsze deklaracje firmy funkcjonującej przy terenach inwestycyjnych. Zaplanowana budowa wiaduktu drogowego z siecią dróg umożliwi lokalnemu przedsiębiorcy dalszą ekspansję — mówi szef kamiennogórskiej strefy.

– Prace budowlane zakończą się w przyszłym roku, ale inwestorzy już się zgłaszają. Większość będzie czekać na uzbrojenie terenów, ale w przypadku jednego inwestora już procedujemy wydanie decyzji o wsparciu. Firma, która jest kontrahentem lokalnej firmy, chce się przenieść i jest gotowa początkowo wykorzystać nieuzbrojoną działkę jako centrum logistyczne — mówi prezes SSE Starachowice.

WnioskodawcaInwestycjaKwota (mln zł)
Gmina miasto CzęstochowaBudowa węzła z nowym przebiegiem DK-46250
Gmina SławkówBudowa łącznika drogowego między DK-94 a Euroterminalem i stacją PKP LHS w Sławkowie250
Miasto Gorzów WielkopolskiRozwój terenów inwestycyjnych250
Województwo podkarpackieBudowa drogi wojewódzkiej obsługującej Tarnobrzeską Specjalną Strefę Ekonomiczną i Strategiczny Park Inwestycyjny w Stalowej Woli250
Gmina MiękiniaStworzenie warunków dla rozwoju podstrefy Miękinia w Legnickiej SSE245
Gmina GłogówBudowa i modernizacja infrastruktury drogowej pod strefę przemysłową na terenie gmin Głogów i Kotla210
Gmina Stalowa WolaZaprojektowanie i budowa dróg gminnych komunikujących istniejącą strefę przemysłową z terenami Strategicznego Parku Inwestycyjnego w Stalowej Woli200
Gmina miejska LubinUzbrojenie terenów inwestycyjnych Europarku Lubin w sieci wodno-kanalizacyjne180
Gmina KotlaBudowa i modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej pod strefę przemysłową na terenie gmin Głogów i Kotla140
Gmina miasto JaworznoJaworznicki Obszar Gospodarczy – infrastruktura wodno-kanalizacyjna i gospodarka wodami deszczowymi100
Powiat starachowickiPoprawa warunków obsługi SSE Starachowice przez budowę bezkolizyjnego przejazdu drogowego100
Gmina miasto KoszalinUzbrojenie terenów inwestycyjnych99,9
Powiat olkuskiPrzebudowa drogi do terenów inwestycyjnych w Bukownie98
Gmina JaworBudowa/modernizacja infrastruktury drogowej, elektroenergetycznej i wodno-kanalizacyjnej na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej 97,9
Gmina Ząbkowice ŚląskieStrefa inwestycyjna Europark Ząbkowice Śląskie94
Powiat krośnieńskiRozwój infrastruktury drogowej na terenach inwestycyjnych88,1
Miasto SłupskUzbrojenie terenów inwestycyjnych pod funkcję przemysłową78,4
Gmina Jaworzyna ŚląskaRozwój strefy przemysłowej na potrzeby Jaworzyńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej76,1
Powiat wrocławskiBudowa i przebudowa drogi do podstrefy Wrocław-Kobierzyce75,5

Największe projekty w strefach

Tego jeszcze nie było

Przedstawiciele stref uważają, że program jest znakomity i nie mogą się go nachwalić.

— Nigdy nie było takiej szansy na zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej. W funduszach unijnych wymagany był dość duży wkład własny, w tym programie to tylko 2 proc. — mówi Marcin Perz.

— Program oceniam pozytywnie ze względu na wysokość dofinansowania — 98 proc. Dotychczas nie było programów, które w takim zakresie finansowały projekty infrastrukturalne. Jest szansa uzbrojenia terenów należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Samorządy i spółki zarządzające strefami nie dysponują takimi funduszami, aby realizować inwestycje infrastrukturalne w obcy środek trwały, a rolniczy ośrodek jest mało aktywny — mówi Mirosław Kamiński, który efektów ostatniego naboru spodziewa się za 2-3 lata.

— To historyczne fundusze. Najbliższa dekada w LSSE będzie należała właśnie do terenów, w które zainwestujemy, i będzie o nas bardzo głośno — mówi Przemysław Bożek.

— Program pozwoli zdobyć zarówno nowych inwestorów, jak też pozwoli na reinwestycje istniejących przedsiębiorstw — uważa Tadeusz Rycharski.

— Skala planowanych inwestycji powoduje także, że ich realny obszar oddziaływania jest znacznie większy niż obszar pojedynczych miast czy gmin — mówi Janusz Michałek.

Przykładem jest budowa łącznika drogowego, około 7 km drogi dla tirów, między drogą krajową nr 94 a Euroterminalem i stacją PKP LHS w Sławkowie. Terminal jest ważnym punktem na Jedwabnym Szlaku, a jego rola wzrosła w trakcie wojny w Ukrainie. Nasilenie ruchu wywołało protesty mieszkańców. W Sławkowie mieszka 6,9 tys. osób, a miasto ma na inwestycje 823 tys. zł.

Oby to nie był koniec

Prezesi liczą na kolejne edycje programu.

— Brakuje w Polsce działek z gotową infrastrukturą. Planujemy wspólnie z gminą zainwestować w budowę centrum intermodalnego w Staszowie — mówi Marcin Perz.

— Gdyby program został powtórzony z ukierunkowaniem na tereny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w krótkim czasie w Polsce mogłyby pojawić się parki przemysłowe o dużych, zwartych obszarach, często poszukiwanych przez inwestorów — mówi Mirosław Kamiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane