Minister finansów Niemiec: kolejny budżet znów będzie zrównoważony

opublikowano: 10-09-2019, 11:06

Minister finansów Olaf Scholz powiedział, że „ekspansyjny” budżet pomoże ustabilizować gospodarkę Niemiec bez konieczności zwiększania wydatków i ciężaru zadłużenia.

Podczas wystąpienia w parlamencie Scholz potwierdził, że Niemcy będą znów miały w przyszłym roku zrównoważony budżet. Zapewnił, że plan wydatków pomoże przeciwstawić się „wielkim wyzwaniom”, wśród których wymienił globalne spory handlowe. Scholz powiedział, że rząd Niemiec będzie działał jeśli obecne spowolnienie przekształci się w prawdziwy kryzys. Zaznaczył, że solidne finanse Niemiec dają im wiele możliwości manewru.

Olaf Scholz, niemiecki minister finansów
Zobacz więcej

Olaf Scholz, niemiecki minister finansów fot. Bloomberg

- To ekspansyjny budżet, który zawiera wiele inwestycji i mnóstwo decyzji dotyczących przyszłości – powiedział niemiecki minister finansów. – Robimy dokładnie to, co jest właściwe i niezbędne w obecnych czasach – zapewnił.

W ostatnim czasie pojawiały się obawy recesji gospodarki Niemiec po tym jak w drugim kwartale PKB spadło o 0,1 proc., a kolejne dane sygnalizowały kontynuację spowolnienia.

Rząd Niemiec jak dotąd opiera się wezwaniom do porzucenia polityki zrównoważonego budżetu, choć Scholz sygnalizował niedawno możliwość zastosowania pakietu działań stymulacyjnych wartości 50 mld EUR gdyby doszło do głębszej recesji. Jednak z projekcji resortu finansów wynika, że Niemcy planują zrównoważone budżety do 2023 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy