Minorowe nastroje

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 09-05-2019, 10:47

Na rynkach dzisiaj dominują słabsze nastroje rynkowe, gdyż ostatnia aktywność amerykańskiego prezydenta w kwestiach stosunków handlowych na linii USA-Chiny rozbudziła ponownie obawy o eskalację konfliktu.

Taki stan rzeczy z pewnością nie służyłby ani USA, ani Chinom, ani światowej gospodarce. Trump nie ukrywa jednak, że cieszyłby się z utrzymania ceł na chińskie towary, co też sprawia że prezentuje dość twarde stanowisko w kwestii kształtu ostatecznego porozumienia handlowego. Dziś i jutro będą trwały negocjacje w tej sprawie w Waszyngtonie, jednakże nie ma pewności czy uda się wypracować jakiś konsensus. Zapewne będzie to przewodni temat na rynkach finansowych do końca tego tygodnia. W związku z powyższym widać wzrost awersji do bardziej ryzykownych aktywów.

Ten tydzień charakteryzuje się skokiem zmienności na rynkach finansowych, co dobrze obrazuje indeks VIX, który powrócił do poziomów po raz ostatni obserwowanych pod koniec stycznia tego roku. Słabszy sentyment utrzymuje się  na rynkach akcyjnych, co przekłada się na umocnienia jena japońskiego pomimo deklaracji prezesa Banku Japonii, że w sytuacji wyhamowania tempa wzrostu inflacji, w dość krótkim czasie zostanie rozważona kwestia złagodzenia polityki monetarnej. W takim klimacie inwestycyjnym notowania indeksu dolara pozostają nadzwyczaj stabilne i utrzymują się w węższym zakresie wahań. W sytuacji potwierdzenia ze strony członków FOMC, że nie ma tematu obniżki stóp procentowych w USA w najbliższym czasie, waluta amerykańska w dalszym ciągu powinna sobie dość dobrze radzić.

Spadek apetytu na ryzykowne aktywa sprawia, że złoty pozostaje dziś wyraźnie słabszy zarówno względem dolara, jak i euro. EUR/PLN ponownie zbliżył się dziś w okolice 4,3000, natomiast USD/PLN powrócił powyżej okrągłego poziomu 3,8400. Kluczowe dla dalszego rozwoju na PLN pozostaną nastroje na rynkach światowych, które mogą pozostać dość zmienne w związku z informacjami jakie będą napływać z Waszyngtonu odnośnie postępu w negocjacjach handlowych.

EUR/PLN

Złoty pozostaje wyraźnie słabszy względem euro. Notowania tej pary przełamały dziś silny opór w postaci zbiegających się kluczowych średnich EMA (50-, 100- i 200-okresowej) w skali D1 i weszły w zakres chmury ichimoku, co przy utrzymujących się słabszych nastrojach rynkowych może być impulsem do ponownego testu okolic 4,3000/50, którego dolne ograniczenie wyznacza psychologiczny poziom, natomiast górne ograniczenie stanowi geometryczny poziom wynikający z równości w 100% impulsu wzrostowego z poziomu 4,2689 z impulsem wzrostowym z poziomu 4,2741. 100-okresowa średnia EMA w skali D1 zbiegająca się z dolnym ograniczeniem chmury wyznacza najbliższe wsparcie w rejonie 4,2920.

EUR/JPY

Wzrost awersji do ryzyka sprzyja pogłębieniu spadków na EUR/JPY.  Dziś para przełamała geometryczne wsparcie w postaci 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z poziomu 119,85 jenów ze euro, co daje zielone światło do dalszego umocnienia jena w okolice linii poprowadzonej po minimach lokalnych obserwowanych od III.2019 roku. Notowania utrzymują się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej), co wskazuje na przewagę podaży w średnim terminie.
 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, Noble Securities

Polecane