Mispol chce pozyskać z emisji kilkadziesiąt mln zł; debiut do końca I półrocza

Internet Securities
10-04-2006, 15:13

Mispol, spółka specjalizująca się w produkcji pasztetów, konserw mięsnych i dań gotowych, liczy na pozyskanie z nowej emisji akcji kilkadziesiąt milionów złotych, wynika z poniedziałkowej wypowiedzi prezesa firmy Marka Piątkowskiego. Debiut akcji na GPW jest planowany do końca I półrocza.

Mispol, spółka specjalizująca się w produkcji pasztetów, konserw mięsnych i dań gotowych, liczy na pozyskanie z nowej emisji akcji kilkadziesiąt milionów złotych, wynika z poniedziałkowej wypowiedzi prezesa firmy Marka Piątkowskiego. Debiut akcji na GPW jest planowany do końca I półrocza.

„Nie mogę podawać szczegółów przed opublikowaniem prospektu, ale będzie to kilkadziesiąt a nie kilkanaście milionów złotych” – powiedział Piątkowski podczas konferencji prasowej w poniedziałek.

Mispol złożył prospekt emisyjny do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) 6 kwietnia.

Środki pozyskane z emisji zostaną przeznaczone m.in. na zwiększenie mocy produkcyjnej w segmencie konserw mięsnych i pasztetów oraz powiększenie kapitału obrotowego firmy i rozszerzenie oferty dań gotowych o przedłużonym terminie trwałości.

„Myślimy o podwojeniu potencjału z obecnych 2 tys. palet miesięcznie” – powiedział.

Prezes nie chciał powiedzieć, czy oprócz nowej emisji będą sprzedawane dotychczasowe akcje. Można się jednak spodziewać, że swoje walory będzie chciał zaoferować należący do BGŻ fundusz Hals, który zainwestował w spółkę w 2002 roku i jako fundusz typu venture capital może chcieć przynajmniej częściowo wyjść z inwestycji.

Oprócz Halsa, który ma 13,7% akcji, akcjonariuszami jest firma DLS z 3-proc. udziałem i 21 osób fizycznych, z których największy współwłaściciel posiada 8,1% walorów.

W poniedziałek Piątkowski zapowiedział, że w najbliższych latach Mispol będzie chciał przynajmniej utrzymać tendencję wzrostu wyników spółki. W ciągu ostatnich trzech lat średnioroczny wzrost przychodów wyniósł 29%, natomiast wynik netto wzrósł do „plus” 5,7 mln zł w 2005 roku wobec „minus” 52 tys. zł w 2003 roku.

Przychody netto spółki w Polsce wzrosły w 2005 roku do 71,8 mln zł wobec 43,0 mln zł w 2003 roku.

„Do przychodów tych nie wliczyliśmy sprzedaży naszego zakładu z Białorusi, które wyniosły ok. 12 mln zł, a w najbliższym czasie chcemy zwielokrotnić tą sprzedaż, m.in. dzięki drugiemu zakładowi, który został otwarty w lutym 2006 roku” – wyjaśnił Piątkowski.

Nieoficjalnie w wiadomo, że w 2006 roku sprzedaż spółek „białoruskich” może wzrosnąć nawet do ok. 30 mln zł.

Firma Mispol powstała w 1997 roku i obecnie ma w swojej grupie 4 zakłady – dwa w Polsce i dwa na Białorusi. Polskie zakłady sprzedają produkty w kraju oraz w UE i Izraelu, natomiast białoruskie na Białorusi, Rosji i innych krajach z b. ZSRR.

Obecnie jej udział w rynku polskim w ujęciu tonażowym, w sektorze konserw mięsnych i pasztetów wynosi 13,1%, co zapewnia jej drugą pozycję po spółce Profi z udziałem ok. 20%.

Drugim segmentem działania Mispolu jest produkcja dań gotowych w opakowaniach szklanych, na razie ze śladowym udziałem w rynku.

„Najbliższym ruchem w tej grupie produktów będzie wprowadzenie przez nas na rynek dań, głównie zup w tzw. doy packach i dań na tackach” – powiedział Roman Bańka, prezes firmy Mispol-Dystrybucja.

Dodał, że jeśli nowe produkty zostaną dobrze przyjęte przez konsumentów w Polsce, Mispol uruchomi ich produkcje na Białorusi z myślą o rynku wschodnim. (

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Mispol chce pozyskać z emisji kilkadziesiąt mln zł; debiut do końca I półrocza