Czytasz dzięki

Mniej pożyczek na przyjemności [PODCAST]

opublikowano: 28-07-2020, 13:45

W dzisiejszym Podcaście Antykryzysowym rozmawiamy o rynku pożyczkowym w Polsce, o tym jak zmienił się on od czasu wybuchu epidemii i jak ten obecny kryzys może odbić się na firmach pożyczkowych. Jest też trochę o zmieniających się potrzebach finansowych Polaków, o tym ile pożyczamy i na co, a także o wakacjach i wakacyjnych wydatkach.

- Średnia wartość pożyczki w kwietniu to około 2163 zł, w zeszłym roku była to wartość o 1500 zł większa, czyli około 3600 zł - mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych, Provident Polska.

- Mniej pożyczamy na cele aspiracyjne, bardziej na cele doczesne, albo wtedy, gdy przekroczyliśmy zakładane budżety. Nadal dominują pożyczki na cele związane z remontami, z przystosowaniem mieszkania, z wymianą sprzętów, czyli jeżeli coś mi się popsuje, albo chcę wymienić jakiś swój sprzęt w domu, akcesoria AGD czy inne, to wówczas sięgam po pożyczkę. Pożyczki na plany wakacyjne nadal odnotowujemy, natomiast jest to zdecydowanie niższa wartość niż w zeszłym roku, ma to oczywisty związek z tym, że zmieniły się też nasze plany wakacyjne - dodaje Karasińska

W czasie lockdownu pożyczaliśmy mniej, jednak nie wynikało to tylko z tego, że mieliśmy mniejsze potrzeby, ale też nie wszyscy te pożyczki dostawali.

- Ryzyka kredytowe, które musiały ponosić firmy, koszty tych ryzyk były wyższe, więc niektórzy odeszli z kwitkiem i nie mogli otrzymać pożyczki. Na pewno też ten odsetek osób, które pożyczały bardziej - nie chcę powiedzieć beztrosko, ale właśnie aspiracyjnie, na przyjemności - uległ zmianie, bo zmieniły się nasze plany. Nie jeździliśmy na święta do rodziny, nie robiliśmy wielkich podarków, nie szykowaliśmy wielkich imprez z tym związanych, więc faktycznie w czasie lockdownu, kwarantanny społecznej te potrzeby pożyczkowe zostały delikatnie zmniejszone - mówi Anna Karasińska. 

Co jeszcze się zmieniło? Jak zmieniły się nasze plany wakacyjne i związane z nimi wydatki? Posłuchajcie całej rozmowy z Anną Karasińską, ekspertem ds. badań rynkowych, Provident Polska. 

Wszystkie odcinki Podcastu Antykryzysowego znajdziecie na stronie www.pb.pl/antykryzysowy i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Smolińska

Polecane