Money Makers buduje portfele od 40 tys. zł

opublikowano: 28-08-2013, 00:00

Niski próg wejścia powoduje, że część pieniędzy może trafiać do funduszy inwestycyjnych.

Dwanaście strategii inwestycyjnych oferuje zainteresowanym zarządzaniem aktywami Money Makers. Każda dostępna jest od 40 tys. zł. Zdaniem Michała Szymańskiego, wiceprezesa Money Makers i jednocześnie zarządzającego pięcioma strategiami, związana z niskim progiem wejścia standaryzacja oferty nie powoduje jednak, by była ona inaczej opakowanym funduszem inwestycyjnym.

— Istota zarządzania aktywami nie tkwi w tym, że jest dostępne od 1 mln zł i co za tym idzie — jest ekskluzywne. Nasza oferta nie odbiega zaś w sposób istotny od usług asset management dostępnych od kilkuset tysięcy i miliona złotych. Choć ktoś ustawił próg na tak wysokim poziomie, ale zarządza portfelami w ramach konkretnych strategii inwestycyjnych, to portfele jego klientów korzystających z podobnych strategii siłą rzeczy i tak są zbliżone. Inaczej mógłby się spotkać z zarzutem nierównego traktowania klientów — wyjaśnia Michał Szymański.

Do spółki z funduszem

Według niego, łatwość dokonywania podstawowych modyfikacji strategii ma zaś być taka sama przy kilkuset jak i 40 tys. zł.

— Jeśli ktoś chciałby za naszym pośrednictwem kupować sztabki złota, to nie będzie to możliwe, ale jeśli zażyczy sobie wyłączenia z inwestycji akcji określonej spółki, to jest to łatwe pod względem operacyjnym i nie będzie z tym problemów nawet przy niskim poziomie aktywów — zapewnia Michał Szymański.

O konkretnych poziomach aktywów, przy którym Money Makers jest gotowe modyfikować swoje strategie standardowe, nie chce mówić. Warto zwrócić uwagę, że w pięciu strategiach o modelowej strukturze aktywów zbliżonej do funduszy inwestycyjnych zrównoważonych i stabilnego wzrostu Money Makers zastrzega sobie dość istotną możliwość odejścia od istoty asset managementu, czyli bezpośredniego inwestowania na rynku kapitałowym w imieniu klientów. Jeśli wartość początkowa portfela nie będzie przekraczać — w zależności od strategii — 55, 80, 110 lub 200 tys. zł, „część akcyjna portfela może być inwestowana w stosunkowo dużym stopniu, a nawet w całości w funduszach inwestycyjnych”.

Dopłaty mile widziane

Opłata za zarządzanie maleje wraz z przekraczaniem przez aktywa 100, 200, 500 tys. zł i 1 mln zł (w jednej strategii próg 100 tys. zł nie występuje). W dziewięciu strategiach dochodzi do tego udział Money Makers w zyskach. Za dopłaty do portfela można przy tym uzyskać roczną zniżkę w opłacie za zarządzanie. By skorzystać z tej opcji, wystarczy w ciągu roku powierzyć Money Makers więcej niż 5 proc. wartości pierwszej wpłaty i jednocześnie nie mniej niż 2 tys. zł.

— Jeśli ktoś nie chce korzystać ze zniżki w opłacie za zarządzanie, to nie ma z góry ustalonych poziomów dopłat. Cieszymy się z każdej — mówi Michał Szymański.

Klientów Money Makers obciążają jeszcze opłaty transakcyjne domów maklerskich. Firma współpracuje w tym zakresie z Biurem Maklerskim Alior Banku i Domem Inwestycyjnym BRE Banku.

— Wynegocjowaliśmy preferencyjne stawki. Trudno stwierdzić, jakie klient mógłby wynegocjować sam, ale nasze powinny być jednak atrakcyjniejsze od tych, na jakie mógłby liczyć klient generujący umiarkowane obroty — zapewnia Michał Szymański.

WIĘCEJ: Na stronie pulsinwestora.pb.pl przeczytasz o ofercie zarządzania aktywami w: DM BOŚ, Quercus TFI, Caspar AM, Trigon DM, BRE Wealth Management, Ipopema.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane