Czytasz dzięki

MŚP odkładają pieniądze na czarną godzinę

opublikowano: 19-07-2020, 22:00

Firmy z Opolszczyzny i Podlasia wiodą prym w terminowych płatnościach. Najmniej solidne są te z Górnego Śląska.

Rzetelna Firma, korzystając z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD), zbadała, jaki odsetek polskich przedsiębiorców reguluje faktury na czas. W 2019 r. najwyższym wskaźnikiem rzetelności szczyciły się firmy z woj. podkarpackiego, lubelskiego i opolskiego. Jak jest liczony wspomniany wskaźnik? Składa się on m.in. z ogólnego zadłużenia przedsiębiorstww danym województwie i ze średniego, przypadającego na jednego dłużnika. Eksperci Rzetelnej Firmy biorą pod uwagę także odsetek dłużników w województwie wobec wszystkich działających w nim firm i zadłużenie zarejestrowane na tysiąc przedsiębiorstw.

Niechlubna trójka

Z analizy wynika, że najmniej solidne w terminowym regulowaniu faktur są przedsiębiorstwa śląskie, mazowieckie i wielkopolskie. W tym roku z niechlubnej trójki zniknęły firmy z woj. kujawsko-pomorskiego.

— Ciekawym przypadkiem jest zestawienie sąsiadujących ze sobą województw: opolskiego i śląskiego. To pierwsze znajduje się na czele rankingu rzetelności, natomiast to drugie na ostatnim miejscu, mimo że tradycyjnie jest postrzegane jako solidne. Być może kryterium rozstrzygającym o ich pozycji jest odsetek ludności napływowej. Socjologowie podkreślają, że na Opolszczyźnie odsetek autochtonów jest na tyle duży, że ma wpływ na zachowania ogółu mieszkańców. Natomiast Górny Śląsk to przykład regionu, do którego po II wojnie światowej napłynęła rzesza ludności z różnych części Polski wraz ze zwyczajami i nawykami z rodzinnych stron. Jeśli ludzie są ze sobą zżyci, mieszkają obok siebie od pokoleń i kultywują pewne wartości, to również ich przestrzegają — komentuje Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zauważa, że wśród firm najmniej zadłużonych przodują od lat te z najmniejszych województw. Zaległości MŚP na Opolszczyźnie, Podlasiu i w woj. świętokrzyskim wynoszą odpowiednio 184 mln zł, 199 mln zł i 248 mln zł.

— Natomiast wysokie zadłużenie przedsiębiorstw z Mazowsza, Śląska czy Wielkopolski nierzadko wynika z poziomu uprzemysłowienia tych województw i liczby działających w nich firm — wyjaśnia Andrzej Kulik.

Eksperci Rzetelnej Firmy zwracają uwagę, że zaległości finansowe przedsiębiorców są spowodowane również nietrafionymi inwestycjami, błędami w zarządzaniu spółkami, utratą klientów, a w ostatnich miesiącach epidemią koronawirusa.

Dmuchać na zimne

Problem nieterminowego regulowania należności wyraźnie widać na Śląsku. Województwo zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o odsetek zadłużonych firm (7,87 proc.) i drugie pod względem liczby dłużników (38 tys.).

— Nie trafiają oni do KRD przypadkowo. To najczęściej osoby i firmy, które nie reagują na wezwania do zapłaty. Różne są tego przyczyny. Po wybuchu pandemii więcej MŚP odczuło problemy z terminowym płaceniem faktur przez kontrahentów. Z naszych obserwacji wynika, że nie miały one podłoża ekonomicznego, tylko psychologiczne. Prawie co czwarty właściciel firmy przyznaje, że ma pieniądze, ale nie płaci innym, bo chce je zatrzymać na tzw. czarną godzinę. Aż 65 proc. przedsiębiorców podejrzewa, że tak samo postępują ich kontrahenci. Niewykluczone, że właściciele firm dmuchają na zimne i chcą zostawić sobie gotówkę — ocenia Adam Łącki, prezes KRD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane