MT przeznaczy 346 mln EUR unijnego wsparcia na rozwój lotnisk

opublikowano: 18-01-2007, 15:46

W latach 2007-2013 na rozwój lotnisk z Funduszu Spójności przewidziano 346 mln euro - poinformowało Ministerstwo Transportu w czwartkowym komunikacie przesłanym PAP. Jak wyjaśnił resort, sektor lotniczy po raz pierwszy uzyska dofinansowanie z funduszy UE.

W latach 2007-2013 na rozwój lotnisk z Funduszu Spójności przewidziano 346 mln euro - poinformowało Ministerstwo Transportu w czwartkowym komunikacie przesłanym PAP. Jak wyjaśnił resort, sektor lotniczy po raz pierwszy uzyska dofinansowanie z funduszy UE.

W latach 2007-2013 wsparcie to trafi do 8 portów lotniczych. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na inwestycje związane z rozbudową terminali pasażerskich i infrastruktury lotniskowej. Dofinansowanie unijne otrzymają lotniska w Katowicach (43,8 mln euro), Krakowie (50 mln euro), Rzeszowie (28,3 mln euro), Warszawie (32 mln euro), Wrocławiu (35,7 mln euro), Gdańsku (37 mln euro), Szczecinie (10,6 mln euro), Poznaniu (24,5 mln euro).

"Dzięki staraniom ministra transportu możliwe będzie także uzyskanie środków na działania związane z transportem lotniczym

Według resortu, pozytywną tendencją w 2006 r. był dalszy rozwój portów regionalnych oraz rozbudowa infrastruktury portów lotniczych. Resort wymienia m.in. otwarcie części przylotowej nowego terminalu na Okęciu.

W 2006 r. polskie lotniska obsłużyły łącznie ok. 15,5 mln pasażerów, czyli o 34 proc. więcej niż w 2005 r. W 2006 r. w porównaniu z rokiem poprzednim, najwięcej - bo o ponad 1 mln osób - przybyło pasażerów w Warszawie. W 2006 r. było ich 8,1 mln. W tym samym czasie wzrosła też liczba pasażerów korzystających z lotniska w podkrakowskich Balicach - o ponad 780 tys. do ok. 2,4 mln.

Resort transportu podsumował też zadania z zakresu lotnictwa, które zrealizował w 2006 r.

Za najważniejsze uznał powołanie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, opracowanie programu rozwoju sieci lotnisk i lotniczych urządzeń naziemnych oraz programu wsparcia środkami unijnymi inwestycji lotniskowych i nawigacyjnych w latach 2007-2013.


"Głównym celem powołania Agencji było ustanowienie niezależnego państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym oraz zapewnienie przejrzystości stosunków finansowych tych służb" - wyjaśnia ministerstwo. Jest to także wywiązanie się Polski z zobowiązań międzynarodowych wynikających m.in. z przystąpienia EUROCONTROL (Europejskiej Organizacji Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej).

Resort poinformował także, że aktualnie w uzgodnieniach międzyresortowych znajduje się program rozwoju sieci lotnisk i lotniczych urządzeń naziemnych. Po przyjęciu przez Radę Ministrów program stanowić będzie pierwszy od wielu lat dokument rządowej polityki transportowej w zakresie rozwoju infrastruktury lotniskowej i nawigacyjnej.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane