MVGM szuka bardziej lukratywnych zleceń

opublikowano: 16-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zarządca nieruchomości zaczął zarabiać na usłudze wynajmu i pomocy w uzyskaniu zielonych certyfikatów.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jaką powierzchnię mają nieruchomości komercyjne, którymi zarządza MVGM
  • ile mieszkań PRS obsługuje firma
  • dlaczego zajęła się również zarządzaniem wynajmem
  • jakich dodatkowych usług potrzebują dziś fundusze inwestujące w nieruchomości

MVGM zarządza w Polsce na rzecz funduszy nieruchomościami o łącznej powierzchni 1,5 mln m kw. 900 tys. m kw. to powierzchnia biurowa, ponad 400 tys. m kw. - handlowa, a reszta - magazynowo-przemysłowa. Do portfela przejętego pod koniec 2019 r. od JLL firma dołożyła ponad 1600 mieszkań na wynajem instytucjonalny (ang. PRS, czyli private rented sector).

Firma nie ujawnia danych finansowych, a ostatni i jedyny raport dostępny w KRS dotyczy 2019 r., czyli początków jej działalności w Polsce.

Na własnym podwórku:
Na własnym podwórku:
Dodatkowe usługi oferujemy tylko właścicielom obiektów, którymi zarządzamy. Nie konkurujemy z dużymi agencjami nieruchomości komercyjnych, które działają na rzecz najemców i właścicieli - zapewnia Łukasz Mazurczak, dyrektor zarządzający MVGM w Polsce.

– Wzmacniamy obecność na polskim rynku. Naszym celem na 2023 r. jest powiększenie portfela nieruchomości komercyjnych do 2 mln m kw., a mieszkań na wynajem - do 2-2,5 tys. jednostek – mówi Łukasz Mazurczak, dyrektor zarządzający MVGM w Polsce.

Top 5 zarządców nieruchomości w Polsce

FirmaPowierzchnia najmu w zarządzaniu (w mln m kw.)
CBRE5
Cushman&Wakefield3,8
Colliers1,8
MVGM1,5
Savills1,2

Źródło: inf. własne firm

Cel: mieszkania na wynajem

O ile po zrealizowaniu planów na 2023 r. firma będzie mogła walczyć o miejsce na podium wśród zarządców na rynku nieruchomości komercyjnych, o tyle w przypadku mieszkań na wynajem instytucjonalny już dziś jest liderem. Rozwój usług w tym segmencie był celem strategicznym od początku działalności MVGM w Polsce.

Sektor PRS, który wcześniej praktycznie u nas nie istniał, w ostatnich trzech latach bardzo się rozwinął i obejmuje już ok. 8,5 tys. lokali. Co najmniej połowa mieszkań jest zarządzana przez właścicieli (np. Resi4Rent, Vantage Development). Reszta rynku korzysta z usług zarządców zewnętrznych, wśród których MVGM jest największym.

Firma zarządza mieszkaniami m.in. dla funduszy NREP, Zeitgeist Asset Management (w Gdańsku) i Aurec Capital (w Warszawie) oraz platformy Life Spot (w Warszawie). Kryzys na rynku mieszkaniowym oznacza dla niej szansę na powiększenie portfela. Zdaniem Łukasza Mazurczaka z powodu załamania się sprzedaży na rynku pierwotnym, związanego z wyższym oprocentowaniem kredytów hipotecznych i zaostrzeniem zasad oceny zdolności kredytowej, wielu deweloperów myśli dziś, jak zamienić swoje inwestycje w platformę PRS podobną do Resi4Rent (budowaną przez Echo Investment) czy Life Spotu (Murapol).

Najem dla właścicieli…

Jedną z usług realizowanych od początku dla funduszy PRS jest komercjalizacja, czyli prowadzenie wynajmu lokali. MVGM postanowiło zaproponować tę usługę w Polsce również właścicielom pozostałych zarządzanych przez siebie nieruchomości. Już w 2021 r. stworzyło dział najmu nieruchomości handlowych. Firma chwali się sukcesami - np. w galerii Forum Gliwice podwyższyła wskaźnik wynajęcia powierzchni o 10 proc. Obecnie zaczyna oferować usługę najmu również w biurowcach i przymierza się do tego w magazynach.

Łukasz Mazurczak uzasadnia to oczekiwaniami właścicieli nieruchomości, ale nie przeczy, że są to usługi bardziej lukratywne niż samo zarządzanie nieruchomościami.

– Transakcje takie jak wynajem czy doradztwo są pojedynczymi usługami realizowanymi w stosunkowo krótkim czasie. Dlatego marże są często kilkakrotnie wyższe niż w przypadku zarządzania nieruchomościami – mówi Łukasz Mazurczak.

Firma nie udostępnia szczegółowych danych finansowych, ale z dostępnych w KRS raportów Colliersa za lata 2017-21 można wyczytać, że rentowność jego spółki zarządzającej nieruchomościami wahała się w przedziale 1,5-5 proc., a w przypadku spółki zajmującej się pośrednictwem na rynku nieruchomości ten wskaźnik sięgał 13-19 proc.

…i inne usługi

Zarządzanie wynajmem to niejedyna nowa usługa w ofercie MVGM.

– W zespole mamy specjalistów, którzy prowadzą naszych klientów w procesie uzyskiwania zielonych certyfikatów dla nieruchomości. Niedawno pozyskaliśmy certyfikaty WELL Building Standard i BREEAM In-Use dla sześciu biurowców należących do Sharow Capital. Do oferty wprowadziliśmy również doradztwo i budowanie strategii ESG dla nieruchomości. Zarządzając budynkiem, mamy przewagę nad zewnętrznymi konsultantami, bo znamy jego specyfikę i potrzeby najemców – mówi Łukasz Mazurczak.

Kolejne usługi, jakie zaproponowało MVGM właścicielom, to prowadzenie księgowości spółek budynkowych czy spełnianie przez nie wymagań RODO.

– Chcemy zaoferować właścicielom zarządzanych przez nas budynków wszystkie usługi pod jednym dachem. Obecnie często ich asset managerowie muszą w różnych firmach osobno prowadzić sprawy związane z zarządzaniem, osobno z wynajmem powierzchni, księgowością, raportowaniem ESG. My stawiamy na kompleksowość. To dla klientów duża oszczędność czasu – mówi Łukasz Mazurczak.

Obecnie z poszerzonych usług MVGM korzystają cztery duże portfele nieruchomości handlowych, dwóch dużych właścicieli nieruchomości biurowych i trzy fundusze PRS (trzy z usługą wynajmu, a dwie również z księgowością).

Okiem eksperta
Nasze kompetencje zaczynają się przenikać
Kinga Barchoń
partner, lider zespołu nieruchomości w PwC Polska

Samo zarządzenie nieruchomością jest biznesem niskomarżowym. Dlatego dążenie do tworzenia dużych portfeli zarządzanych nieruchomości, jak też poprawa efektywności poprzez świadczenie bardziej lukratywnych usług jest naturalną strategią. Z punktu widzenia właścicieli nieruchomości konsolidowanie usług jest korzystne, ponieważ eliminuje konieczność współpracy przy obsłudze jednej nieruchomości czy spółki z wieloma firmami, z których każda musi gromadzić podobne dane. W przypadku jednego dostawcy dla wielu świadczonych usług wykorzystuje się tylko jedno źródło danych, co podnosi jakość obsługi dzięki spójności informacji, zapewnia wyższy poziom cyberbezpieczeństwa i jest bardziej efektywne finansowo.

Duże agencje nieruchomości, zarządzające wieloma obiektami, od niedawna również oferują usługi księgowe czy opracowanie strategii ESG. PwC także w ramach oferowanej od kilku lat kompleksowej obsługi funduszy nieruchomościowych oferuje klientom w jednym pakiecie różne usługi. Nasze kompetencje zaczynają się przenikać, bo wchodzenie w nowe obszary wynika z oczekiwań klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane