Na giełdach w Europie przerwa w spadkach

  • PAP
opublikowano: 03-10-2019, 09:37

Na giełdach w zachodniej Europie w czwartek na razie nastąpiła przerwa w spadkach po najsilniejszej od XII 2018 wyprzedaży w środę, podają maklerzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Wskaźnik Euro Stoxx 50 zwyżkuje 0,3 proc.

Zyskują spółki Novartis (farmaceutyczna) i Nestle (spożywcza)- po 0,6 proc., a akcje Sika (chemia budowlana) drożeją o 4,4 proc.

Na minusie są notowania spółki budowlanej LafargeHolcim - o 0,6 proc., a ABB - firma z branży automatyka, robotyka i energetyka - tanieje o 1,0 proc.

Analitycy zwracają uwagę, że prognozy dla globalnej gospodarki są coraz bardziej mroczne. Nie dość, że trwa wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami, która co jakiś czas jeszcze mocniej eskaluje, to pojawia się nowy front walki - USA kontra UE.

Przedstawiciel USA ds. handlu poinformował w środę, że USA nałożą od 18 października cła odwetowe w wysokości 10 proc. na samoloty i 25 proc. na inne produkty przemysłowe i rolne z Unii Europejskiej.

Sprawa ma związek z nielegalnymi subwencjami UE dla Airbusa - Światowa Organizacja Handlu (WTO) uznała w środę, że subwencje unijne dla Airbusa były nielegalne i w związku ze stratami Boeinga Stany Zjednoczone mogą nałożyć na UE cła odwetowe na dobra warte 7,5 mld dolarów.

W najbliższym czasie rząd USA ma przedstawić pełną listę towarów z UE, które zostaną objęte karnymi taryfami. Wcześniej Waszyngton wskazywał, że mogą to być wybrane rodzaje sera, olej z oliwek, pomarańcze, wino, owoce morza i odzież. Wiadomo, że cła odwetowe nie obejmą części do samolotów.

Tymczasem inwestorów coraz bardziej niepokoją publikowane w USA słabe wskaźniki makro, sygnalizujące postępujące osłabienie amerykańskiej gospodarki.

W środę podano słabsze od oczekiwań dane z rynku pracy w USA, gdzie we wrześniu przybyło 135 tys. miejsc pracy przy prognozie +140 tys. Dzień wcześniej słabe były z kolei wskazania ISM dla sektora przemysłowego. W tym tygodniu opublikowano też wskaźniki PMI z Europy i USA, a te również w wielu przypadkach rozczarowały rynkowych graczy.

W czwartek pojawią się z kolei końcowe wyliczenia indeksów PMI we wrześniu dla sektora usług m.in. we Francji, Niemczech, strefie euro, W.Brytanii i USA. Będzie też wiele innych danych makro: PPI i sprzedaż detaliczna w strefie euro, dane Challengera z rynku pracy w USA, ISM poza przemysłem w USA, zamówienia amerykańskich fabryk i zamówienia na dobra trwałe w USA.

Wystąpią tego dnia bankierzy centralni z Fed (m.in. Evans, Quarles, Mester, Kaplan).

Na rynku walutowym euro jest po 1,0958 USD.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,58 proc., po zniżce o 2 pb.

Ropa WTI na NYMEX tanieje o 0,04 proc. do 52,62 USD/b, a Brent na ICE traci 0,33 proc. do 57,50 USD/b.

Złoto jest na poziomie 1.499,01 USD za uncję.

W Niemczech 3 października jest obchodzony Dzień Zjednoczenia Niemiec.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu