Czytasz dzięki

Na GPW trudno wskazać faworyta

opublikowano: 10-07-2019, 22:00

Analitycy DM mBanku obniżyli do neutralnej alokację dla akcji. Podpowiadają, które są warte uwagi, ale lista nie jest obszerna.

Niepewny rezultat negocjacji między USA a Chinami, pogarszająca się globalna sytuacja gospodarcza, dodatkowo potwierdzona zapowiedzią łagodzenia polityki monetarnej przez banki centralne oraz ryzyko eskalacji konfliktu z Iranem skłoniły analityków Domu Maklerskiego mBanku do obniżenia alokacji dla akcji do pozycji neutralnej, wynika z „Przeglądu miesięcznego”, opublikowanego 9 lipca. W raporcie pod lupę wzięto 8 sektorów. Wśród tych, do którychanalitycy są jednoznacznie pozytywnie nastawieni, jest tylko energetyka.

WIG-Energia zaliczył spektakularne odbicie [w miesiąc urósł o 13 proc. — red.], ale nadal dystans do europejskiej grupy porównawczej jest znaczący, licząc od początku roku. Podtrzymujemy nasze pozytywne nastawienie do sektora, zwracając uwagę na potencjalne katalizatory, jak poprawa wyników w kolejnych okresach, wypłata rekompensat, PEP40 i fundusz modernizacyjny” — napisano w raporcie.

Do neutralnego spadło nastawienie do telekomów, których notowania mocno rosły w pierwszym półroczu. Jak dodano, na ich tle mało atrakcyjnie wygląda też Cyfrowy Polsat.

„Inwestorów przestrzegamy przed nadmiernym optymizmem dotyczącym podwyżki cen. Potencjał do dalszych zwyżek w sektorze jest już ograniczony” — zaznaczono.

W branży paliwowej podtrzymano rekomendację „kupuj” dla PGNiG, nie zmieniły się natomiast negatywne zalecenia dla PKN Orlen i Grupy Lotos.

„Marże rafineryjne już się znormalizowały po mocnych odczytach majowych i perspektywy na drugie półrocze są dla sektora mało budujące, szczególnie że baza odniesieniaz drugiego półrocza 2018 r. jest wymagająca” — napisano w raporcie.

Po zwyżkach w czerwcu zmalała atrakcyjność akcji banków, uważają analitycy, którzy sugerują selektywne i bardziej neutralne podejście inwestycyjne. Zdaniem ekspertów lepiej od rynku powinna się natomiast zachowywać branża chemiczna z powodu spodziewanej poprawy wyników w kolejnych kwartałach. Najciekawiej wyglądają akcje Grupy Azoty, a rozczarowujące są wieści płynące z Ciechu, uważają specjaliści. Wśród spółek przemysłowych faworytami są Cognor, Famur, Pozbud, Kernel i Tim, analitycy sceptycznie oceniają natomiast Alumetal i Impexmetal oraz ostrzegają, że słabsze wyniki Boryszewa w drugim kwartale mogą prowadzić do naruszenia kowenantów w umowach z bankami.

W gronie deweloperów preferowaną spółką jest Atal, ale bardziej wymagający rynek nie powinien też na razie zaszkodzić wynikom Domu Development, uważają analitycy. W sektorze handlowym wyniki sprzedażowe za czerwiec powinny być dobre ze względu na sprzyjającą pogodę, a do spółek, które mogą się zachowywać najlepiej, zaliczono Am- Rest, LPP i VRG. Słabe wyniki może natomiast przedstawić CCC, a rezultaty Eurocashu będą nadal pod presją prowadzonych działań reorganizacyjnych.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane