Na przekór pandemii

  • Materiał partnera
opublikowano: 08-12-2020, 20:00

Eksport i inwestycje są kluczowe dla dalszego rozwoju Polski, dlatego cieszy nas to, że eksporterzy coraz sprawniej poruszają się na globalnych rynkach.

Wykorzystują do tego dobrze dobrane narzędzia i właściwe doradztwo. Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) nieustannie wspiera ich działania. Koncentrujemy się na informowaniu, edukowaniu i wskazywaniu konkretnych rozwiązań. Włączamy się w promowanie i aranżację kontaktów polskich przedsiębiorców z zagranicznymi partnerami. Mogę też zapowiedzieć, że przyszły rok przyniesie jeszcze więcej możliwości. Pracujemy nad tym intensywnie od kilku tygodni. Tymczasem, w obecnej, wyjątkowej sytuacji związanej z pandemią COVID-19, wdrażamy nowe pomysły i propozycje dla firm. W ostatnich miesiącach PAIH przeprowadziła blisko 60 webinariów, w których uczestniczyło ponad 6 tys. firm. Do grudnia odpowiedzieliśmy na prawie 20 tys. zapytań od przedsiębiorców. Stale monitorujemy sytuację na rynkach zagranicznych, a obserwacjami dzielimy się z polskimi eksporterami.

Grażyna Ciurzyńska, p.o. prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Efekty tych działań są widoczne w sukcesach naszych przedsiębiorstw, które mimo pandemii wykorzystują pojawiające się okazje i podbijają światowe rynki. Przykładem może być polska firma Saddar, specjalizująca się w produkcji ekologicznych elementów budowlanych, która przy wsparciu PAIH podpisała kontrakt z amerykańską siecią 350 hipermarketów. Drugi interesujący przykład dotyczący tej branży to okna od naszej firmy Dako podbijające Kanadę. Wracam często do przykładu Singapuru, który najmocniej pokazuje, jak trudna sytuacja pandemii może być szansą zaistnienia na nowym rynku. W tym przypadku skorzystali z niej polscy producenci żywności. To pokazuje, że w obliczu globalnego kryzysu rynki zagraniczne otwierają się na współpracę z nowymi partnerami i szukają alternatywnych rozwiązań, żeby zapewnić bezpieczeństwo i stabilność na rynku dostaw. Cieszę się, że korzystają z tego polskie firmy. Nasz potencjał eksportowy to przede wszystkim jakość produktów, atrakcyjne ceny i innowacyjność. Te czynniki, w połączeniu ze wsparciem PAIH, gwarantują skuteczność w ekspansji zagranicznej, nawet w dobie pandemii.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Optymizmem napawają też najnowsze dane dotyczące napływu do Polski bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Tylko w pierwszych trzech kwartałach w kraju ogłoszono ponad 300 projektów greenfield. To więcej niż w Hiszpanii i Francji. Polskę wyprzedzają jedynie Wielka Brytania i Niemcy. Zauważamy, że w kraju pojawiły się trzy znaczące źródła inwestycji: branża elektromobilności, odnawialne źródła energii i szeroko rozumiany sektor IT. Rośnie też odsetek wysokojakościowych miejsc pracy, zwłaszcza tych z obszaru R&D.; Obecnie PAIH obsługuje niemal 200 inwestycji zagranicznych, o wartości prawie 10 mld zł. To więcej niż w analogicznym czasie rok temu. Prognozy wskazują, że mimo recesji gospodarczej w tym roku i spowolnienia w kolejnych dwóch latach, Polska pozostanie liderem wzrostu gospodarczego wśród największych europejskich gospodarek.

Pandemia może wpłynąć także na nasilenie zjawiska nearshoringu i większe zainteresowanie ulokowaniem kapitału nad Wisłą w dłuższej perspektywie. Eksport i inwestycje pozostają więc dla nas najważniejszymi elementami wzrostu PKB i długoterminowego wzrostu gospodarczego naszego kraju. Wierzymy, że aktywna obecność PAIH na najważniejszych rynkach świata przysłuży się polskiej gospodarce i będzie umacniać polskich przedsiębiorców jako liderów eksportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grażyna Ciurzyńska, p.o. prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polecane