Czytasz dzięki

Na rynku mieszkaniowym wciąż panuje zastój

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 03-03-2009, 00:00

Spadło zaufanie klientów do deweloperów, co przekłada się na zwiększenie zainteresowania lokalami na rynku wtórnym.

Spadło zaufanie klientów do deweloperów, co przekłada się na zwiększenie zainteresowania lokalami na rynku wtórnym.

Na rynku mieszkaniowym od kilku miesięcy panuje stagnacja. Sytuacja nie uległa zmianie także w lutym — deweloperzy wstrzymują inwestycje, a klienci czekają na zmianę polityki kredytowej banków. Coraz więcej osób dowiaduje się jednak o ceny mieszkań i możliwości uzyskania rabatów cenowych — stąd złudzenie ożywienia na rynku. Ale nie przekłada się to na liczbę zawieranych transakcji. Jak wynika z raportu Ober-Haus, w lutym ceny nieruchomości na rynku pierwotnym w Warszawie nieznacznie spadły, a wysokość obniżek uzależniona jest od terminu rozpoczęcia budowy danej inwestycji i wysokości pułapu cenowego.

— Oczywiście, ceny proponowane w poprzednich latach nie mają obecnie racji bytu. Im wcześniej została zakupiona działka, im wcześniej rozpoczęta inwestycja, tym większa możliwość obniżki ceny — wyjaśnia Anna Wrzesień-Berezowska, dyrektor działu nieruchomości mieszkaniowych Ober-Haus.

W niektórych dzielnicachWarszawy — takich jak Bemowo czy Tarchomin — można już kupić mieszkania za 6-7 tys. zł za metr kwadratowy. Umożliwia to klientom skorzystanie z dopłat udzielanych w ramach rządowego programu "Rodzina na swoim" (cena za metr kwadratowy mieszkania nie może przekraczać 7,1 tys. zł.).

Analitycy Ober-Haus zauważyli, że spadło zaufanie klientów do deweloperów, co przekłada się na zwiększenie zainteresowania mieszkaniami na rynku wtórnym.

— Ceny są nieco wyższe od deweloperskich, ale kupujemy wykończony, gotowy do zamieszkania lokal. Inwestycja jest wtedy bezpieczna — tłumaczy Anna Wrzesień-Berezowska.

Na przebudzenie rynku możemy jednak liczyć dopiero w momencie zmiany polityki kredytowej banków, która ponownie pozwoli klientom na finansowanie zakupów nieruchomości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy