Na światowych giełdach dominuje podaż

WST
opublikowano: 11-11-2008, 12:13

Znów pogorszyły się nastroje na  największych światowych giełdach. Jak to ostatnio bywa najczęściej,  powodów przeceny należy upatrywać za Atlantykiem, gdzie poniedziałkowe notowania zakończyły się spadkami, na szczęście niewielkimi, indeksów.

Po ujemnym otwarciu notowań w Stanach Zjednoczonych, trzy największe parkiety naszego kontynentu zdynamizowały spadki i po godzinie 16-tej przecena w Paryżu i Frankfurcie przekroczyła już poziom 4 proc.

We wtorek rano za sygnałami z Wall Street podążyły parkiety w Azji i Australii. Największa giełda tamtego regionu, rynek w Tokio na finiszu odnotował spadek o równe 3 proc. Wśród najmocniej przecenianych był Citizen Holdings, największy na świecie producent zegarków ręcznych, który obniżył prognozę finansową.

Jeszcze boleśniej opadły wskaźniki w Hongkongu i Sydney. Z trendu wyłamały się z kolei parkiety w Singapurze i na Filipinach.

Wśród inwestorów ponownie odżyły obawy o wyniki spółek w obliczu pogłębiających się problemów ogólnoświatowej gospodarki. Dodatkowo korekta na rynku surowcowym, wywołana spekulacjami o spadku popytu doprowadziła do spadku notowań czołowych koncernów wydobywczych i spółek paliwowych, mających znaczące udziały w giełdowych indeksach.

Zyski 1209 spółek które opublikowały wyniki kwartalne w Zachodniej Europie od 7 października obniżyły się średnio o 9,7 proc. przebijając prognozę analityków, zakładającą spadek rzędu 4,6 proc.

W Londynie podaż mocno zaatakowała na papierach Taylor Wimpey. Największa brytyjska spółka budowlana, walcząca o przetrwanie, poinformowała o 40 proc. spadku zamówień. Księga zamówień opiewa obecnie na 6607 domów wobec 11074 w analogicznym okresie minionego roku. Firma negocjuje obecnie nowe pożyczki na sfinansowanie swojej działalności.

Na niemieckim parkiecie mocno tracą na wartości papiery Starbucks, amerykańskiej sieci kawiarni. Firma ostrzegła, że jej zysk na akcję w 2009 r. może wynieść od 71 do 90 centów, w zależności od skali spadku sprzedaży. W lipcu spółka prognozowała EPS rzędu 0,9-1,0 USD, zaś analitycy poziom 87 centów.

Pod kreską toczy się wymiana papierów czołowych spółek górniczych. Zniżkuje kurs walorów BHP Billiton oraz Rio Tinto.

Tracą też akcje Royal Dutch Shell. Międzynarodowa Agencja Energii może zredukować prognozę popytu na ropę na 2009 r. z powodu najgorszej od II Wojny Światowej recesji.

Na tle spadających rynków pozytywnie prezentuje się z kolei Vodafone Group. Największy na świecie operator telefonii komórkowej potwierdził tegoroczną prognozę finansową obejmującą zysk operacyjny rzędu 11-11,5 mld GBP i podwyższając szacunki wolnych środków do przedziału 5,2-5,7 mld GBP (5,1-5,6 mld wcześniej). Operator ocenia, że jego przychody okresie 12 miesięcy kończącym się w marcu 2009 r. wyniosą około 38,8-39,7 mld GBP

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane