Najbardziej zakaźny wariant koronawirusa, XBB.1.5, może napędzić nową falę Covid-19

  • PAP
opublikowano: 08-01-2023, 20:19
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nowy wariant koronawirusa, XBB.1.5, szybko staje się dominującym szczepem w USA; odpowiada już za ponad 70 proc. przypadków Covid-19 w północno-wschodniej części kraju - podał dziennik "Washington Post".

Pixabay.com

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała XBB.1.5 za "najbardziej zakaźny" wariantu Omikronu. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób szacują, że zakażenie nim wzrosło z zaledwie 2 proc. przypadków na początku grudnia do ponad 27 proc. w pierwszym tygodniu stycznia.

Powołując się na swoje źródła „Washington Post” wyjaśnia, że silna mieszanka mutacji, ułatwia szerokie rozprzestrzenianie się wirusa. Obejmuje to też osoby, które były wcześniej zaszczepione lub zakażone.

"XBB nie ewoluował, ponieważ ludzie byli szczepieni. Bądźmy szczerzy, ewoluował dlatego, że ludzie byli zarażeni wieloma wirusami w tym samym czasie" – ocenił Vaughn Cooper, profesor biologii ewolucyjnej na Uniwersytecie w Pittsburghu.

W opinii wirusologów XBB.1.5 nie wydaje się skuteczniej unikać przeciwciał niż jego poprzednicy. Szybciej się jednak replikuje. Władze apelują o przyjmowanie szczepionki przeciwko subwariantom Omikronu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane