Najwięcej niesolidnych lokatorów mieszka na Mazowszu

opublikowano: 09-09-2014, 00:00

Ponad 19,3 mln złotych — aż tyle wynosi łączny dług lokatorów wobec wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w Polsce.

W niechlubnych statystykach Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor dominuje województwo mazowieckie.

Marek Wiśniewski

— Rekordzista to mężczyzna z Warszawy, którego przeterminowane zadłużenie wynosi 373,9 tys. zł. Jego wierzyciel ma już tytuł wykonawczy do odzyskania należności — informuje Sławomir Grzelczak, prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Długi lokatorskie na mapie Polski rozkładają się bardzo różnie. Jak wynika z Rejestru Dłużników BIG, najwięcej jest ich na Mazowszu, ponad 4,6 mln zł. Kolejne jest województwo lubelskie z kwotą ponad 2,8 mln zł. W Łódzkiem zadłużenie z powodu niepłaconego czynszu sięga 2 313 337 zł, a w Małopolsce 2 475 815 zł. Najmniejszy problem z niesolidnymi lokatorami ma kujawsko-pomorskie, gdzie zadłużenie sięga 11 913 zł.

— To zadłużenie potwierdza, że w hierarchii ważności Polaków czynsz i inne opłaty lokatorskie są na samym dole piramidy spłacalności, niżej niż rachunki za prąd, gaz i telefon. Nie pozwalamy sobie na opóźnienia w spłacie raty kredytu czy faktury za telefon, ale nie czujemy dyscypliny w płaceniu za czynsz — uważa Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.

Według najnowszego Raportu InfoDług, 6,1 proc. Polaków nie reguluje zobowiązań terminowo, a łączna kwota zaległych płatności sięga już ponad 40,89 mld zł z czego prawie 20 mln stanowią długi lokatorskie.

— Różne są przyczyny niepłacenia. Często to ciężka sytuacja finansowa lub zwyczajne zapominalstwo lub celowe niedbalstwo, które może kosztować utratę mieszkania. Jeżeli spółdzielnia proponuje odpracowanie zaległych zobowiązań, warto to zrobić, aby być uczciwym wobec pozostałych lokatorów — uważa Sławomir Grzelczak.

11 913 zł Tylko tyle lokatorzy są winni spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowm w woj. kujawsko-pomorskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane