NBP stoi przed trudnym zadaniem

Kozmana Magdalena
08-12-2000, 00:00

NBP stoi przed trudnym zadaniem

Narodowy Bank Polski musi być bardzo ostrożny w planowaniu polityki monetarnej, by Polska nie wpadła w recesję, podobnie jak niedawno Czechy — wynika z ostatniego raportu opublikowanego przez bank inwestycyjny Chase Manhattan.

Obniżka stóp procentowych nastąpi w Polsce prawdopodobnie dopiero pod koniec pierwszej połowy 2001 roku — przewiduje Chase Manhattan w swoim ostatnim raporcie o Polsce. Eksperci banku spodziewają się, że będzie to redukcja nie większa niż o 1 punkt procentowy. Dalszych obniżek podstawowych stóp procentowych analitycy Chase oczekują pod koniec trzeciego i na początku czwartego kwartału 2001 roku.

— NBP będzie jednak bardzo ostrożny i przewidujemy, że w ciągu całego przyszłego roku 28-dniowa stopa refinansowa zostanie obniżona zaledwie o 3 punkty, z obecnego poziomu 19 proc. — czytamy w raporcie.

Ostrożność NBP wynika z konieczności zachowania restrykcyjnej polityki monetarnej w obliczu przeszacowania tegorocznych wpływów budżetowych. NBP powinien także stymulować oszczędności, by ograniczyć wydatki ludności na cele konsumpcyjne. Analitycy Chase uważają, że wysokie stopy procentowe i zbliżające się spowolnienie rozwoju gospodarczego w Unii Europejskiej mogą zaowocować spadkiem eksportu, a co za tym idzie — wzrostem deficytu na rachunku obrotów bieżących.

Zwracają oni uwagę, że w podobnej sytuacji znalazł się dwa i pół roku temu czeski bank centralny. Tam zbyt restrykcyjna polityka monetarna była jedną z przyczyn głębokiej recesji. W Polsce jednak, w przeciwieństwie do Czech, właściwie funkcjonuje system bankowy.

— W Polsce nie przewidujemy głębokiej recesji, ale nie wykluczamy okresowego spowolnienia aktywności gospodarczej — czytamy w raporcie Chase.

W ciągu najbliższych dwóch- -trzech miesięcy nastąpi spadek inflacji i zmniejszenie deficytu na rachunku obrotów bieżących. To nie powinno jednak uśpić czujności inwestorów. Eksperci Chase zalecają zachowanie dużej płynności inwestycji długoterminowych, polecają zaś jako najlepsze rozwiązanie obligacje jednoroczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kozmana Magdalena

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NBP stoi przed trudnym zadaniem