NBP: Zmniejszający się dysparytet stóp proc. zacznie osłabiać złotego od III kw.

Internet Securities
opublikowano: 01-02-2006, 14:43

Czynniki fundamentalne wskazują, że od III kw. 2006 roku kurs złotego będzie się osłabiał z powodu zmniejszającego się dysparytetu stóp procentowych, powiedział w środę Adam Czyżewski, dyrektor Departamentu Analiz Makroekonomicznych i Strukturalnych Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Czynniki fundamentalne wskazują, że od III kw. 2006 roku kurs złotego będzie się osłabiał z powodu zmniejszającego się dysparytetu stóp procentowych, powiedział w środę Adam Czyżewski, dyrektor Departamentu Analiz Makroekonomicznych i Strukturalnych Narodowego Banku Polskiego (NBP).

„Czynniki fundamentalne wskazują, że od trzeciego kwartału 2006 roku kurs złotego będzie się osłabiał z powodu zmniejszającego się dysparytetu stóp procentowych” – powiedział Czyżewski podczas konferencji prasowej.

Część analityków spodziewa się, że w dłuższej perspektywie czynników wzmacniających krajową walutę będzie coraz mniej. Zwracają uwagę, że po ostatniej decyzji Fed stopy procentowe w USA są już wyższe niż w Polsce.

Główna stopa procentowa w Polsce wynosi 4,2%, w USA i w Wielkiej Brytanii – 4,50%, zaś w strefie euro – 2,25%.

Jednak, jak mówił w środę rano członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Dariusz Filar, wszystkie prognozy dla eurolandu mówią, że do końca roku stopa wzrośnie do 3,00%, a może nawet do 3,25%.

Członek RPP podtrzymał wyrażoną we wtorkowym komunikacie rady opinię, że silny złoty – wraz z niską inflacją – przyczynił się do decyzji o stopach.

Filar uważa, że są podstawy do tego, żeby – w perspektywie długookresowej – oczekiwać, iż kurs będzie się łagodnie umacniał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane