NCBR odkryło karty z dotacjami na 2016 r.

opublikowano: 16-12-2015, 22:00

Firmy planujące projekty B+R i innowacje będą miały w przyszłym roku kilkanaście szans na granty z rządowej agencji

W części konkursów nie ma ograniczenia branżowego — wnioski będą mogli składać przedsiębiorcy ze wszystkich sektorów. Inne nabory to odpowiedź na specyficzne potrzeby wybranych branż. Poznaliśmy harmonogram konkursów, które Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przygotowało na przyszły rok. Firmy będą miały z czego wybierać.

Niektóre instrumenty są przedsiębiorcom znane z poprzednich lat, ale większość to nowości. Co łączy programy planowane na przyszły rok? Wsparcie zostanie przeznaczone głównie na projekty badawczo-rozwojowe i innowacyjne projekty, których efekty mają być wprowadzone na rynek. Komercjalizacja jest priorytetem. Podobnie jak współpraca firm z naukowcami — jest ona premiowana, a w niektórych programach będzie warunkiem koniecznym do wypłaty dotacji.

To już znamy

Instrumentem, w którym na przedsiębiorców czeka największa pula, jest „Szybka ścieżka”, czyli poddziałanie 1.1.1 programu Inteligentny Rozwój. Łącznie do zdobycia będzie 2,1 mld zł. To wsparcie na badania przemysłowe lub prace rozwojowe, które prowadzą do opracowania nowych lub ulepszonych rozwiązań. W tym roku odbywają się oddzielne konkursy dla firm z sektora MSP i dla dużych. Od przyszłego roku czeka nas nowy podział. Do dotychczasowych naborów dołączy trzecia kategoria — mikro-, małe i średnie firmy realizujące projekty w regionach słabiej rozwiniętych. Aż miliard złotych jest do wzięcia w dwóch naborach z programu Demonstrator.

Dotacje trafią do firm, które chcą stworzyć wersje testowe i instalacje prezentujące efekty swoich prac B+R, zanim rozpoczną produkcję. Pierwszy konkurs wystartuje 7 stycznia i będzie trwał do 29 lutego. Drugie rozdanie zostanie ogłoszone w trzecim kwartale, a wnioski będzie można składać w kolejnym. Wiosną ruszy kolejna edycja programu, w którym przedsiębiorcy mogą dostać dofinansowanie na przygotowanie strategii oraz wejście ich produktów i usług na światowe rynki. Tym razem Go_Global.pl ma dla firm 5 mln zł. Te pieniądze trafią do innowacyjnych firm MSP z sektorów wysokiej i średniowysokiej technologii.

Dla jednej branży

W nadchodzącym roku nie będzie naborów z Innomedu czy Innolotu. Jeśli chodzi o programy znane przedsiębiorcom, planowana jest kolejna odsłona Biostrategu z budżetem w wysokości 150 mln zł. To fundusze na pięć obszarów: bezpieczeństwo żywności, racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi, przeciwdziałanie zmianom klimatu i adaptację do nich, ochronę bioróżnorodności oraz leśnictwo i przemysł drzewny. O fundusze będą mogły ubiegać się konsorcja składające się z przedsiębiorców i jednostek naukowych.

Nowością są kolejne programy sektorowe. Pierwszy wystartuje Innochem — wnioski można będzie składać od 1 lutego do 1 marca. Dofinansowanie czeka na przedsiębiorców z branży, które planują przedsięwzięcia B+R istotne dla jej rozwoju. W pierwszej turze podzielonych zostanie 120 mln zł. Drugim nowym programem sektorowym jest Innotextile, czyli wsparcie dla firm działających w przemyśle odzieżowym i tekstylnym.

Unijne pieniądze zostaną przeznaczone na prace B+R związane m.in. z zastosowaniem elektroniki czy informatyki i ze zrównoważonym rozwojem surowców i technologii włókienniczych. Na początek do przedsiębiorców z najlepszymi projektami trafi 60 mln zł. Szczegóły konkursu poznamy 15 marca. Dofinansowanie z Brukseli trafi też do firm związanych z sektorem systemów bezzałogowych. Dla nich przeznaczony jest program InnoSBZ. W pierwszym rozdaniu NCBR przygotowało na przedsięwzięcia z tej branży 50 mln zł. Program ma wesprzeć m.in. rozwój dronów i ich szersze wykorzystanie, np. w rolnictwie, geodezji czy transporcie.

Po pierwsze, współpraca

Na uwagę zasługuje poddziałanie 4.1.4, czyli „Projekty aplikacyjne”. To przykład programu, który powstał po to, aby zbliżyć światy przedsiębiorców i naukowców. Dotacje sfinansują nowatorskie rozwiązania dla tych, którzy potrafią współpracować w ramach konsorcjów. Jeśli nie kooperują, grantów nie dostaną. Jest się o co bić — budżet to 200 mln zł. Wnioski będzie można składać w ostatnim kwartale 2016 r.

Ciekawą inicjatywą jest też E-Pionier. To program mający pobudzić programistów do tworzenia innowacyjnych rozwiązań cyfrowych, które da się zastosować w administracji i gospodarce. Finansowe wsparcie trafi do zespołów interdyscyplinarnych z udziałem programistów, którzy będą mogli ubiegać się o pieniądze jako osoby fizyczne. Nabór zostanie ogłoszony w marcu.

W zestawieniu pojawił się także program Lider, który też ma służyć pobudzaniu współpracy naukowców z przedsiębiorcami przez wspólną realizację badań. Instrument wprawdzie jest adresowany do młodych naukowców, ale tzw. jednostką goszczącą na nich mogą być firmy. Nowa edycja została ogłoszona w poniedziałek, a nabór będzie trwał od 14 stycznia do 14 marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane