Neon: granty na innowacyjne rozwiązania cyfrowe

opublikowano: 30-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przedsiębiorcy i naukowcy mogą powalczyć o dofinansowanie projektów B+R dla branży chemicznej.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Kto może startować w konkursie NCBR i PKN Orlen
  • Jakie projekty mają szansę na dofinansowanie

Przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz PKN Orlen uruchomili wspólny konkurs z dotacjami pod nazwą „Przemysł 4.0” finansowany z programu Neon. Granty pokryją koszty badań naukowych i prac rozwojowych dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Wykonają je przedstawiciele konsorcjów naukowo-przemysłowych. Najlepsze rozwiązanie innowacyjne ma szansę na dotację w wysokości 8 mln zł. Wnioski o dofinansowanie można składać do 31 marca.

– W obecnym konkursie stawiamy na cyfrowe wspomaganie ochrony przed korozją, która dla firm branży chemicznej jest istotnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa strategicznej infrastruktury produkcyjnej i magazynowej. Liczymy na ciekawe projekty w tej dziedzinie i współpracę przy ich doskonaleniu – mówi Arkadiusz Majoch, dyrektor biura innowacji i rozwoju nowych technologii w PKN Orlen.

Procesy technologiczne

Zwraca uwagę na potencjał polskich naukowców i firm technologicznych specjalizujących się we wspomnianych przedsięwzięciach.

– Innowatorzy będą mieli szansę udowodnić, że cyfryzacja daje nowe możliwości optymalizowania procesów technologicznych. Wspólnie z naszym partnerem, PKN Orlen, jesteśmy przekonani, że wyścig z korozją można wygrać za pomocą nowatorskich rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym. Do końca marca czekamy na wnioski o dofinansowanie – podkreśla dr Paweł Kuch, p.o. dyrektor NCBR.

Wyjaśnia, że mile widziane będą pomysły na innowacyjne systemy monitoringu korozji i obniżające jej negatywny wpływ na instalacje produkcyjne.

– Realizacja tego typu projektów przyczyni się do cyfryzacji istotnych procesów w przemyśle rafineryjno-petrochemicznym, a także pomoże zapewnić właściwe działanie wspomnianych instalacji – zaznacza dr Paweł Kuch.

Zasady konkursu

Warto podkreślić, że organizatorzy konkursu zaplanowali dwa spotkania informacyjne na temat naboru w formule online. Pierwsze odbędzie się 6 lutego. Eksperci agencji opowiedzą wtedy o warunkach konkursu. Natomiast podczas drugiego spotkania, zaplanowanego na 15 lutego, specjaliści branżowi PKN Orlen odpowiedzą na pytania dotyczące zagadnień tematycznych naboru.

“Przemysł 4.0” jest drugim już konkursem ogłoszonym w ramach programu Neon. Poprzedni dotyczył projektów związanych z produkcją ekologicznej biomasy z roślin. Celem nowatorskich przedsięwzięć zgłaszanych przez konsorcja naukowo-przemysłowe było wzmocnienie pozycji PKN Orlen na rynku bioproduktów.

W tym roku rządowa agencja i koncern paliwowo-energetyczny planują wspólnie ogłosić jeszcze dwa konkursy dotacyjne: „Dekarbonizacja” i „Gospodarka Obiegu Zamkniętego”.

Na jakie rozwiązania czekają NCBR i PKN Orlen

• aplikacja do monitorowania korozji na instalacjach przemysłowych branży rafineryjno-petrochemicznej zawierająca moduły uczenia maszynowego

• innowacyjne systemy kontrolujące czynniki korozyjne

• telemetryczny system centralnego nadzoru nad prawidłowością funkcjonowania ochrony zbiorników podziemnych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane