Nie należności, lecz zobowiązania

opublikowano: 29-09-2015, 22:00

Faktoring odwrócony to nowość na polskim rynku, która jak na razie nie cieszy się wielką popularnością.

W przeciwieństwie do faktoringu klasycznego, w odwróconym firma faktoringowa finansuje nie należności klienta od jego odbiorców, lecz jego zobowiązania wobec dostawców. W ramach tej usługi faktor, w imieniu swojego klienta, dokonuje płatności na rzecz jego dostawców w terminie wymagalności faktury lub jeszcze przed terminem. — Źródłem spłaty nie jest więc rozproszony portfel odbiorców klienta faktoringowego, lecz on sam. To oznacza dużo większe

ryzyko dla faktora, ale nie wiąże się z żadnymi zagrożeniami ani dla klienta faktoringowego, ani jego dostawcy — mówi Grzegorz Pardela, dyrektor handlowy i członek zarządu firmy Pragma Faktoring. Faktoring odwrócony nie jest w Polsce popularną usługą. Szczególnie w ostatnich latach nie był zbyt chętnie stosowany.

— Przed kryzysem instytucje finansujące znacznie częściej oferowały klientom to rozwiązanie, ale duży procent zobowiązań nieściągalnych w czasie załamania sytuacji ekonomicznej spowodował pewną wstrzemięźliwość wśród faktorów w oferowaniu tej usługi — mówi Grzegorz Pardela. W ostatnich latach faktorzy nie świadczyli jej zbyt często i nic nie wskazuje, żeby to miało się zmienić.

— Ze względu na swoją specyfikę faktoring odwrócony nie stanie się prawdopodobnie nigdy powszechnie używaną formą finansowania — przewiduje Łukasz Lefanowicz, prezes spółki Gerda Broker. Usługa kierowana jest głównie do firm, w których występuje niewspółmierny cykl rotacji zobowiązań w stosunku do należności. Korzystają z niego przedsiębiorstwa, które same prowadzą sprzedaż z odroczonym terminem płatności i dla których terminowe regulowanie własnych zobowiązań w okresach oczekiwania na zapłatę za sprzedane towary i usługi jest poważnym problemem.

— Rozwiązanie to ma wiele zalet. Przedsiębiorca korzystający z faktoringu odwróconego nie tylko nie musi obawiać się wstrzymania dostaw, lecz także mogą negocjować atrakcyjne warunki współpracy ze swoimi dostawcami np. rabaty za płatność gotówkową. Spłaty na rzecz faktora mogą natomiast dokonać w dogodnym terminie np. kiedy otrzymają płatności od własnych odbiorców — uważa Grzegorz Pardela. W skrócie, faktoring odwrócony usprawnia system rozliczeń płatności i zwiększa jego efektywność, dając korzyści obu stronom transakcji.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Może być szczególnie użyteczny w rozliczeniach z kontrahentami zagranicznymi.

Zainteresowanie nim wykazują na razie głównie duże firmy, mające stałych dostawców o znacznie mniejszym potencjale i nie zawsze ustabilizowanej kondycji finansowej, płynnościowej czy pozycji biznesowej. Korzystając z usługi odwróconego faktoringu, mogą poprawić płynność finansową tych dostawców i zwiększyć rotację gotówki, nie angażując jednocześnie własnych środków — tłumaczy Łukasz Lefanowicz.

Dzięki temu, że firma faktoringowa reguluje zobowiązania klienta wobec dostawców, przejmując czasowo rolę finansującego transakcję, korzyści odnoszą obie jej strony. Dostawcy szybciej otrzymują pieniądze za dostarczone towary lub usługi, a ich odbiorcy mogą uregulować płatności później, już wobec firmy faktoringowej.

— Trudno mówić o standardowej cenie tej usługi, choćby dlatego, że z elementem składającym się na koszt faktoringu odwróconego jest ocena ryzyka związanego z wypłacalnością oraz stopniem wiarygodności finansowej klienta — podkreśla Łukasz Lefanowicz.

Pozostałe koszty usługi faktoringu odwróconego są podobne, jak w przypadku zwykłej odmiany tej usługi. Składa się na nie prowizja od wartości transakcji oraz odsetki od jej wartości, zależne od rynkowego kosztu pieniądza (czyli stawki WIBOR) oraz marży stosowanej przez firmę faktoringową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane