Czytasz dzięki

Niemcy: co najmniej 14 dużych firm chce pomocy państwa

opublikowano: 11-08-2020, 17:36

Pismo z niemieckiego Ministerstwa Gospodarki wskazuje, że co najmniej 14 dużych firm gotowych jest w zamian za pomoc przekazać państwu część swoich udziałów, informuje Reuters.

Agencja przypomina, że w marcu utworzono w Niemczech Fundusz Stabilizacji Gospodarczej dysponujący 600 mld EUR. Ma on pomóc przetrwać dużym firmom kryzys spowodowany przez pandemię dzięki pomocy oferowanej w postaci pożyczek lub w zamian za część udziałów. Wiceminister gospodarki Ulrich Nussbaum poinformował jedną z deputowanych, że jak dotąd 14 firm zwróciło się o rekapitalizację.

- W przypadku zdecydowanej większości rozpoczął się już audyt, dlatego obecnie nie można jeszcze składać jednoznacznych deklaracji dotyczących możliwych działań stabilizacyjnych – napisał Nussbaum.

Reuters przypomina, że w maju rząd wsparł Lufthansę kwotą 9 mld EUR w zamian za 20 proc. akcji i prawo weta w przypadku próby przejęcia spółki przez zagranicznego inwestora.

Rząd Niemiec w przeszłości pomagał już firmom w zamian za ich udziały. Choć po pokonaniu kryzysu sprzedawał je, wciąż jest np. największym akcjonariuszem Commerzbanku, posiadając 15 proc. drugiego banku Niemiec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane