Niemcy: gospodarka nie zmierza w kierunku długotrwałej recesji

opublikowano: 13-09-2019, 12:39

Największa gospodarka Europy nie stoi w obliczu większego pogorszenia koniunktury lub wyraźnej recesji po nieznacznym spadku PKB w drugim kwartale, ale nie widać jeszcze żadnych oznak poprawy sytuacji, podało Ministerstwo Gospodarki Niemiec.

Gospodarka niemiecka skurczyła się o 0,1 proc. kwartał do kwartału w okresie kwiecień-czerwiec, a niektóre słabe dane od tego czasu podsycają obawy, że w okresie lipiec-wrzesień gospodarka może popaść w recesję.

Ekonomiści generalnie definiują recesję techniczną jako co najmniej dwa kolejne kwartały spadku PKB. W tym tygodniu kilka instytutów zapowiedziało, że w trzecim kwartale gospodarka popadnie w recesję.

"Niemiecka gospodarka przechodzi przez słabą fazę. Większe pogorszenie koniunktury lub nawet wyraźna recesja nie są obecnie spodziewane. Jednak wskaźniki nie wskazują również na poprawę sytuacji gospodarczej ", poinformowało Ministerstwo w swoim comiesięcznym raporcie.

Gospodarka niemiecka osłabła, ponieważ jej zależny od eksportu sektor produkcyjny pogrąża się w recesji, częściowo z powodu konfliktów handlowych i niepewności związanej z planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Ministerstwo stwierdziło, że eksport przesuwa się na boczny tor, ale prywatna i państwowa konsumpcja zapewniają zauważalne wsparcie dla gospodarki.

Minister finansów Olaf Scholz powiedział we wtorek, że Niemcy są gotowe wpompować "wiele, wiele miliardów euro" do swojej gospodarki, aby przeciwdziałać znacznemu spowolnieniu wzrostu, i powiedział, że kraj musi podjąć śmiałe środki, aby walczyć ze zmianami klimatu, zanim będzie za późno.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy