Niemcy: Huta aluminium tnie produkcję o połowę. Powodem wysokie ceny energii

Jakub Sławiński, Bloomberg
opublikowano: 07-09-2022, 10:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Producent aluminium Speira GmbH zapowiedział, że zmniejszy produkcję w swojej hucie aluminium o połowę. Posunięcie ma lepiej zabezpieczyć firmę przed rosnącymi w szybkim tempie cenami energii – informuje Bloomberg.

fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

Niemiecka huta aluminium Speira GmbH zmniejszy produkcję metalu o około 50 proc. To odpowiedź na rosnące praktycznie nieustannie w ostatnich miesiącach ceny gazu, które powodują, że wytwarzanie metali, w tym wspomnianego aluminium staje się mniej opłacalne.

Ograniczenie to potęguje ogromne straty, jakie kryzys energetyczny wywiera na europejski przemysł metalowy, który jest jednym z największych przemysłowych odbiorców energii i gazu – pisze Bloomberg. W ciągu ostatniego roku, zdolność produkcyjna aluminium i cynku w regionie spadła prawie o połowę. Przedstawiciele z branży metalowej nie wykluczają, że czekają nas kolejne ograniczenia produkcji i przymusowe przerwy w miesiącach zimowych, kiedy zapotrzebowanie na gaz na Starym Kontynencie będzie największe.

Europejskie kontrakty terminowe na gaz wymazały wcześniejsze zyski, a handlowcy czekają na szczegółowe informacje dot. wprowadzenia maksymalnych cen surowca. Benchmarkowe kontrakty na gaz w pierwszym miesiącu handlu w Amsterdamie spadły aż o 6,2 proc. – pisze agencja.

Według ING Groep NV dla niemieckiej sieci przemysłowej, małych i średnich przedsiębiorstw, wyższe ceny energii to „tykająca bomba zegarowa

- Sądząc po pierwszych danych makro za trzeci kwartał, niemiecka gospodarka nie spadła z klifu na początku trzeciego kwartału, ale raczej pogrąża się w recesji – powiedział Carsten Brzeski, główny ekonomista ING Groep NV

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane