Niemieckie banki domagają się od EBC obniżenia kosztów ujemnej stopy

opublikowano: 08-04-2019, 12:07

Niemieckie lobby bankowe BdB wezwało Europejski Bank Centralny do obniżenia kosztów, które banki ponoszą z tytułu ujemnej stopy depozytowej, informuje Reuters.

- Jeśli EBC nie jest w stanie zakończyć w tym roku ery ujemnych stóp procentowych, wówczas powinien przynajmniej przyjąć rozwiązanie stosowane przez banki centralne Szwajcarii i Japonii – powiedział Hans-Walter Peters, szef BbB.

Bloomberg

W Japonii i Szwajcarii także stosowana jest ujemna stopa depozytowa, ale banki płacą ją dopiero od pewnego poziomu gotówki „zaparkowanej” w banku centralnym.

- Takie rozwiązanie musi wejść natychmiast – oświadczył Peters.

Reuters przypomina, że władze EBC debatowały w marcu o zagrożeniach wynikających ze stosowania przez bank centralny ujemnej stopy procentowej. Wiązało się to z decyzją o przedłużeniu luźnej polityki monetarnej w sytuacji hamującego wzrostu gospodarczego.

Źródła Reutersa w EBC twierdzą, że jego pracownicy analizowali możliwość wprowadzenia zróżnicowania w stosowaniu stopy depozytowej jako sposób przynajmniej częściowego ulżenia bankom płacącym za trzymanie w EBC nadmiernej gotówki. Zwrócono jednak uwagę, że przyjęcie takiego rozwiązania byłoby sygnałem dla rynku iż bank centralny zamierza trzymać długo niską stopę procentową. Byłoby to sprzeczne z wskazówkami EBC, według których stopa miałaby wzrosnąć już w 2020 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane