Czytasz dzięki

Niemieckie banki domagają się od EBC obniżenia kosztów ujemnej stopy

opublikowano: 08-04-2019, 12:07

Niemieckie lobby bankowe BdB wezwało Europejski Bank Centralny do obniżenia kosztów, które banki ponoszą z tytułu ujemnej stopy depozytowej, informuje Reuters.

- Jeśli EBC nie jest w stanie zakończyć w tym roku ery ujemnych stóp procentowych, wówczas powinien przynajmniej przyjąć rozwiązanie stosowane przez banki centralne Szwajcarii i Japonii – powiedział Hans-Walter Peters, szef BbB.

W Japonii i Szwajcarii także stosowana jest ujemna stopa depozytowa, ale banki płacą ją dopiero od pewnego poziomu gotówki „zaparkowanej” w banku centralnym.

- Takie rozwiązanie musi wejść natychmiast – oświadczył Peters.

Reuters przypomina, że władze EBC debatowały w marcu o zagrożeniach wynikających ze stosowania przez bank centralny ujemnej stopy procentowej. Wiązało się to z decyzją o przedłużeniu luźnej polityki monetarnej w sytuacji hamującego wzrostu gospodarczego.

Źródła Reutersa w EBC twierdzą, że jego pracownicy analizowali możliwość wprowadzenia zróżnicowania w stosowaniu stopy depozytowej jako sposób przynajmniej częściowego ulżenia bankom płacącym za trzymanie w EBC nadmiernej gotówki. Zwrócono jednak uwagę, że przyjęcie takiego rozwiązania byłoby sygnałem dla rynku iż bank centralny zamierza trzymać długo niską stopę procentową. Byłoby to sprzeczne z wskazówkami EBC, według których stopa miałaby wzrosnąć już w 2020 roku.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane