Nieudane wybicie

Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
opublikowano: 15-03-2021, 18:39

Początek nowego tygodnia na rynku w Warszawie przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,24%, chociaż intra-sesyjnie zyskiwał blisko 1%. mWIG40 zyskał 0,97%, podczas gdy sWIG80 wzrósł o 1,04% a NC indeks podbił o 0,7%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,2 mld PLN z czego 675 mln przypadło na blue chip'y.

To był relatywnie ciekawy dzień na parkiecie w Warszawie. Około południa WIG20 zainicjował próbę wybicia z okolic 2000 pkt., co doprowadziło do ustalenia lokalnych maksimów na 2029 pkt., co jest najwyższym poziomem od stycznia br. Ruch ten został jednak wygaszony i możemy mówić o nieudanej próbie podbicia. Przeszkodą był brak wsparcia ze strony rynków bazowych, gdzie zarówno na DAX'ie jak i SPX możemy mówić o lokalnej realizacji zysków przy oporze, co rzutuje na nastroje również na rynkach EM. Globalnie uwaga inwestorów, w dalszym ciągu, skupiona jest na zachowaniu rentowności długu oraz zbliżającym się posiedzeniu FED w tym tygodniu (aczkolwiek brak jest oczekiwań na istotniejsze zmiany polityki/nastawienia).

Lokalnie, w ramach WIG20, najmocniejszą spółką był dziś CD Projekt ze zwyżką 1,5%. Akcje kontynuują odbicie z okolic 210 PLN (do ~230 PLN aktualnie). Na szerokim parkiecie największe obroty charakteryzowały dziś akcje Mabionu (blisko 150 mln), które wzrosły o 24,5%. Mocne wzrosty widoczne były również na walorach Biomedu Lublin (+20,4% przy 90 mln obrotów) czy Biotonu (+19% przy 20 mln obrotu). Krajowe dane dot. inflacji (1,4 % r/r za luty wobec oczekiwane 1,6% r/r) nie wpłynęły znacząco na handel. GUS zrewidował dziś również koszyk inflacyjny na 2021r.

Z rynkowego punktu widzenia dzisiejsza nieudana próba podbicia wyraźnie ponad 2000 pkt., jest oczywiście sygnałem o braku siły strony popytowej i przesuwa inicjatywę w kierunku strony sprzedającej. W dużej mierze wynika to jednak z zachowania rynków bazowych (lokalna korekta). Przy próbie wyznaczenia nowego ATH (DAX, SPX) najpewniej ponowna próba wybicia widoczna będzie również „u nas”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane