Nikkei ma szansę na największy roczny wzrost od 19 lat

(Marek Druś)
opublikowano: 29-12-2005, 08:39

Giełda w Tokio zakończyła czwartkową sesję wzrostem. Nikkei rósł na zamknięciu o 0,9 proc. i osiągnął największą wartość od września 2000 roku. Topix zyskał w czwartek 0,6 proc.

Giełda w Tokio zakończyła czwartkową sesję wzrostem. Nikkei rósł na zamknięciu o 0,9 proc. i osiągnął największą wartość od września 2000 roku. Topix zyskał w czwartek 0,6 proc.

Wartość Nikkei wzrosła w drugim półroczu o 41 proc. To największa zwyżka indeksu od 1952 roku, kiedy formalnie zakończyła się okupacja Japonii przez USA. Na jedną sesję przed końcem giełdowego roku indeks notuje 42 proc. wzrost, największy od 1986 r. Topix zyskał do dziś 45 proc., najwięcej od 1999 r.

W czwartek drożały akcje japońskich eksporterów, co wiązało się z wyższą niż oczekiwano wartością grudniowego wskaźnika nastrojów amerykańskich konsumentów. W górę poszedł kurs m.in. Sony i Toyoty. Wzrost cen metali kolorowych i ropy wywołał popyt na akcje m.in. Dowa Mining, piątego japońskiego producenta miedzi i złota, i oraz Inpex, największego japońskiego eksportera ropy.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Nikkei ma szansę na największy roczny wzrost od 19 lat