Niska cena ropy przeszkodzi Rosji w spłacie długów

Marek Druś
16-11-2001, 13:10

Spadek cen ropy może poważnie zmniejszyć przychody z eksportu Rosji i uniemożliwić jej realizację spłaty 31 mld USD zadłużenia w ciągu dwóch najbliższych lat.

Jedna czwarta wpływów Rosji z eksportu pochodzi z handlu ropą. Jest ona drugim po Arabii Saudyjskiej producentem surowca na świecie. Dzięki wysokim kursom ropy, które utrzymywały się w pod koniec zeszłego i w pierwszej połowie tego roku, rezerwy dewizowe Rosji wzrosły do rekordowego poziomu, osiągając w październiku wysokość 38,8 mld USD. Jak twierdzą analitycy, głownie dzięki branży naftowej rosyjska giełda, której główny indeks RTS zyskał w tym roku ponad 50 proc., była tym okresie jednym z trzech najlepszych rynków na świecie.

Ostatnie spadki cen ropy mogą poważnie zweryfikować wyniki gospodarki rosyjskiej. Jak się szacuje, spadek kursu ropy o 1 USD na baryłce oznacza dla tego kraju 1 mld USD mniejsze przychody z eksportu surowca. Zdaniem ekonomistów, to głównie dzięki wysokim cenom ropy Rosji udało się dość szybko poprawić wyniki gospodarcze po kryzysie z 1998 roku.

Ostatnie spadki kursu ropy grożą również redukcją prognoz tempa wzrostu gospodarczego w Rosji w tym i przyszłym roku. Według ostatnich informacji, szacowano je odpowiednio na 5,5 proc. i 4,3 proc. Wiadomo jednak, że przy ich prognozowaniu uwzględniano spadek kursu ropy do 18,50 USD za baryłkę. Wczoraj cena baryłki rosyjskiej ropy spadła do 17,46 USD.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Niska cena ropy przeszkodzi Rosji w spłacie długów