Niski poziom zapasów wsparciem dla cen miedzi

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 13-01-2022, 11:32

Wczoraj notowania miedzi kontynuowały zwyżki z wtorku – środowy wzrost cen tego metalu sięgnął ponad 3% i wyniósł notowania miedzi w USA do okolic 4,55 USD za funt. Dzisiaj cena miedzi delikatnie zniżkuje, jednak skala spadków nie jest duża.

Wsparciem dla notowań miedzi pozostaje relatywna słabość amerykańskiego dolara w ostatnich dniach, jak również utrzymujący się niski poziom zapasów tego surowca na światowych giełdach, począwszy od Szanghaju, przez Londyn, aż po Nowy Jork. Z kolei pewnym czynnikiem ograniczającym wzrosty cen są zapowiedzi zacieśniania polityki monetarnej w USA oraz narastające obawy o kryzys gospodarczy.

Tak czy inaczej, długoterminowo, miedź ma solidne podstawy do zwyżek. Ogromne ilości tego surowca są bowiem potrzebne w branżach powiązanych z transformacją energetyczną, która prawdopodobnie będzie się dynamicznie rozwijała w następnych latach. Jednocześnie, pojawiają się obawy, że podaż miedzi może nie nadążyć za popytem na ten surowiec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane