Noga z gazu

opublikowano: 27-12-2018, 22:00

Szokująca prognoza na 2019 r.: limit prędkości na drogach zostanie obniżony.

Polscy politycy wezmą przykład z Francuzów, którzy wiosną 2018 r. zmienili limit dopuszczalnej prędkości w terenie niezabudowanym z 90 do 80 km/h. Celem była poprawa bezpieczeństwa. Francuskie statystyki pokazują bowiem, że ponad połowa wypadków śmiertelnych zdarza się na drogach pozamiejskich.

Rząd zadba o podróżnych, ograniczając prędkość poruszania się
aut osobowych. Przyśpieszyć mogą autobusy.
Zobacz więcej

BEZPIECZEŃSTWO PONAD WSZYSTKO:

Rząd zadba o podróżnych, ograniczając prędkość poruszania się aut osobowych. Przyśpieszyć mogą autobusy. Fot. Fotolia

Projekt zmiany przepisów przygotuje resort transportu, argumentując, że podobne ograniczenia obowiązują w Norwegii, Danii i Holandii, a w Szwecji nawet ostrzejsze — do 70 km/h.

Zmiany nie ograniczą się do obniżenia limitów prędkości na „zwykłych drogach”. Urzędnicy zaproponują też przywrócenie przepisów zabraniających jazdy po autostradach szybciej niż 120 km/h. Od 2011 r. kierowcy mogą poruszać się po nich z prędkością 140 km/h.

— Warto jednak przypomnieć, że tzw. prędkość projektowa dla autostrad budowanych i eksploatowanych w Polsce została ustalona na 120 km/h, więc z taką szybkością auta powinny się po nich poruszać — mówi jeden z rządowych entuzjastów ograniczenia prędkości.

Ograniczenie limitów prędkości dla samochodów osobowych to niejedyne zmiany, które zostaną zaproponowane przez resort transportu. Postanowi on również zwiększyć o 10 km/h dopuszczalną prędkość dla autobusów jadących po autostradach.Takie pojazdy będą mogły rozpędzić się do 110 km/h. Zmiana obejmie jednak tylko autobusy wyposażone w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. W grę wchodzi także podwyższenie limitu prędkości dla środków komunikacji zbiorowej w terenie niezabudowanym. Dzięki temu stałyby się bardziej konkurencyjne wobec aut osobowych i być może kierowcy chętniej by z nich korzystali. Obecnie „pekaesy” coraz bardziej tracą na popularności.

To jedna z naszych szokujących prognoz, tzw. czarnych łabędzi (wydarzenie bardzo mało prawdopodobne, ale o potencjalnie wielkich konsekwencjach)

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu