Czytasz dzięki

Norwegia planuje wydać rekordowe 41 mld USD na łagodzenie skutków epidemii

opublikowano: 12-05-2020, 09:29

Norwegia przeznaczy rekordowe 420 mld NOK (41 mld USD) ze swojego funduszu inwestycyjnego wydatki mające osłabić kryzys spowodowany przez epidemię koronawirusa.

Rząd Norwegii prognozuje obecnie, że PKB spadnie o 4 proc. w tym roku. Przyznaje, że recesja może być jeszcze głębsza w związku z utrzymującą się niepewnością.

- Rachunek jest wysoki – powiedział we wtorek w radio norweski minister finansów Jan Tore Sanner. – Musimy mieć świadomość, że wydawanie  pieniędzy dzisiaj oznacza, że będziemy mieli ich mniej w przyszłości – dodał.

Norwegia nie pierwszy raz bierze pieniądze z funduszu inwestycyjnego na finansowanie wydatków budżetowych. 2020 rok będzie jednak pierwszym, kiedy wyda więcej pieniędzy z funduszu niż wyniosą generowane przez niego kwoty z dywidend i odsetek, co oznacza likwidację części aktywów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane