Notowania ropy na drodze do największego spadku od miesięcy

opublikowano: 17-03-2023, 15:52
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania ropy zaliczają w piątek spadek, odwracając wcześniejsze wzrosty o ponad 1 USD za baryłkę, ponieważ obawy sektora bankowego skierowały ropę na kurs największego tygodniowego spadku od miesięcy – podaje agencja Reuters.

Ian Tuttle/Bloomberg

Cena ropy Brent notuje obniżkę o 76 centów, czyli 1,02 proc., docierając do poziomu 73,94 USD za baryłkę. Notowania ropy West Texas Intermediate zaliczają spadek o 52 centy, czyli 0,76 proc., dochodząc do pułapu 67,83 USD.

W tym tygodniu oba benchmarki osiągnęły ponadroczne minima. Notowania ropy Brent były na dobrej drodze do największego tygodniowego spadku od grudnia o ponad 10 proc., podczas gdy cena ropy WTI zmierzała w kierunku straty o ponad 11 proc., największej od kwietnia ubiegłego roku.

Spadek ropy WTI w tym tygodniu do mniej niż 70 USD za baryłkę po raz pierwszy od grudnia 2021 r. może skłonić rząd USA do rozpoczęcia uzupełniania strategicznych rezerw ropy naftowej, co zwiększy popyt.

Według niektórych analityków ożywienie popytu w Chinach zwiększy wsparcie cenowe. Natomiast eksport ropy z USA do Chin w marcu osiągnął najwyższy poziom od prawie dwóch i pół roku.

Podczas czwartkowego spotkania Rosja oraz Arabia Saudyjska potwierdziły swoje poparcie dla decyzji OPEC+ z października zeszłego roku o obniżeniu celów wydobywczych o dwa miliony baryłek dziennie do końca 2023 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane