Nowak za ograniczeniem państwowych subwencji dla partii politycznych

DI, PAP
opublikowano: 28-11-2010, 16:54

Za ograniczeniem państwowych subwencji dla partii politycznych opowiedział się w niedzielę minister w Kancelarii Prezydenta Sławomir Nowak. Jak podkreślił, jest to jego osobiste zdanie, a prezydent zajmie stanowisko w tej sprawie, gdy otrzyma projekt noweli ustawy.

"Ograniczenie na pewno tak" - powiedział dziennikarzom Nowak, który w niedzielę w Sopocie brał udział w konwencji wyborczej kandydata do stanowiska prezydenta tego miasta, Jacka Karnowskiego.

"Cięcie subwencji dla partii politycznych to - nie oszukujmy się - nie jest kwestia wielkich oszczędności w budżecie, ale to jest gest. Gest również wobec opinii publicznej, wobec ludzi. Kiedy mówimy, że sytuacja budżetu jest trudna, musimy oszczędzać, podnosimy VAT, uważam, że gestem solidarności ze strony klasy politycznej powinno być też pokazanie, że też klasa polityczna potrafi się ograniczać" - powiedział Nowak.

Zdaniem prezydenckiego ministra, jeśli chodzi o sytuacje finansową, polskie partie polityczne "mają się całkiem nieźle". "Jeżeli kupi się parę samochodów mniej, wypłaci się parę honorariów za ekspertyzy mniej, to naprawdę nic się wielkiego nie stanie. Może parę bilbordów mniej, parę spotów telewizyjnych mniej, ale funkcjonować na pewno będą partie spokojnie, na bogato dalej" - mówił Nowak.

Minister dodał, że jest za ograniczeniem, ale nie za całkowitym zniesieniem, dofinansowania. Zdaniem Nowaka finansowanie partii politycznych z budżetu państwa jest najbardziej "racjonalnym i przejrzystym systemem", z którym związana jest bardzo "przejrzysta księgowość".

"Jako człowiek, który robił parę kampanii wyborczych wiem, jak skrupulatnie każdą złotówkę z kampanii wyborczych musimy rozliczać. I to dobrze" - powiedział Nowak. Dodał, że amerykański system jest "dużo bardziej mętny" jeśli chodzi o pozyskiwanie środków "od sponsorów".

Jak zaznaczył, opinia popierająca ograniczenie dofinansowania polskich partii politycznych, jest jego prywatnym zdaniem na ten temat. "Prezydent dopiero dostanie na swoje biurko projekt ewentualnej zmiany ustawy o finansowaniu partii politycznych i wtedy będzie się zastanawiał" - podkreślił Nowak.

PO zgłosiła w Sejmie projekt zmniejszający o połowę subwencję dla partii politycznych w latach 2012-13 - projekt jest już po pierwszym czytaniu w komisji finansów. Zakłada on też likwidację waloryzacji subwencji już od 2011 roku.

W drugim czytaniu PO ma zgłosić poprawkę, w ramach której zaproponuje nie redukcję subwencji, a jej całkowite zawieszenie w latach 2012-13.

W niedzielę Klub Polska Jest Najważniejsza opowiedział się za zawieszeniem subwencji budżetowej dla partii politycznych już od 2011 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu