Nowe 24-letnie minimum jena przez „gołębi” Bank Japonii

opublikowano: 22-09-2022, 06:50
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bank Japonii zdecydował o kontynuacji ultra luźnej polityki monetarnej, co spowodowało, że jen słabł w pewnym momencie do 145 JPY za dolara, ustanawiając nowy 24-letni rekord, informuje Bloomberg.

Bank Japonii, którym kieruje Haruhiko Kuroda, konsekwentnie realizuje odmienną politykę od innych banków centralnych na świecie, które podwyższają stopy procentowe w celu obniżenia inflacji. W czwartek podtrzymał politykę kontroli krzywej rentowności i zakupów aktywów. Choć taka decyzja była oczekiwana, wartość jena spadła w pewnym momencie do 145,37 JPY za dolara. Wpływ na to miała także środowa decyzja Fed, który podwyższył stopy kolejny raz o 75 pkt. bazowych, realizując największe zacieśnienie polityki monetarnej od lat 80. XX wieku, które umacnia dolara. Haruhiko Kuroda, którego kadencja kończy się za sześć miesięcy, jednak niezmiennie sygnalizuje, że wciąż jest daleko do rozpoczęcia normalizacji polityki monetarnej w Japonii.

Haruhiko Kuroda, fot. Bloomberg
Haruhiko Kuroda, fot. Bloomberg

- Dzisiejsza decyzja umacnia moje przekonanie, że szansa zmiany polityki za czasów Kurody jest bliska zera – powiedział Masamichi Adachi, główny ekonomista ds. Japonii w UBS Securities. – Jednym z najciekawszych wyników tego posiedzenia jest to, że decyzja była jednogłośna – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane