Nowotny: EBC może najpierw podwyższyć stopę depozytową

opublikowano: 10-04-2018, 14:18
aktualizacja: 10-04-2018, 14:22

Ewald Nowotny z władz EBC powiedział, że bank centralny eurolandu może w pierwszej kolejności podwyższyć stopę depozytową do dodatniej wartości, donosi Reuters.

Nowotny powiedział agencji, że Europejski Bank Centralny może rozpocząć wychodzenie z programu zakupów obligacji do końca tego roku. Otworzy to drogę do pierwszej podwyżki stóp od 2011 roku. Jego zdaniem, podwyższanie stóp powinno być stopniowe i zacząć się od stopy depozytowej, która jest ujemna od połowy 2014 roku.

Ewald Nowotny
Zobacz więcej

Ewald Nowotny Tadeusz Stasiuk

- Nie miałbym problemu z ruchem z minus 0,4 procent do minus 0,2 procent w pierwszym kroku, a potem, w drugim, włączeniu do tego głównej stopy refinansowania – powiedział Nowotny. – Taka jest struktura. Dokładny terminarz? Jest zbyt wcześnie, aby o tym mówić – dodał.

Nowotny wskazał, że jednym z argumentów za przyspieszeniem normalizacji polityki monetarnej eurolandu jest stworzenie przestrzeni manewru gdyby doszło do pogorszenia koniunktury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nowotny: EBC może najpierw podwyższyć stopę depozytową