Nowy fundusz zainwestuje 1 mld USD w efektywność energetyczną Danii

Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza (SPCC)
opublikowano: 11-07-2014, 14:28

Dania ustanowi tzw. Zielony Fundusz w wartości prawie 1 mld dolarów, którego celem będzie przyciąganie kapitału prywatnego i angażowanie go w działania na rzecz zmniejszania zużycia energii oraz finansowanie projektów w zakresie energii odnawialnej.

Nowy fundusz na rzecz energii jest wynikiem porozumienia osiągniętego w duńskim parlamencie. Jego zadaniem będzie udzielanie kredytów firmom i organizacjom, które chcą inwestować w efektywność energetyczną w Danii. Oznacza to, że duńskie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o państwowe gwarancje oraz finansowanie projektów ekologicznych, np. inwestowanie w działania na rzecz obniżania zużycia energii i wyższą efektywność energetyczną.

Zobacz więcej

FOT. Bloomberg

Początkowo fundusz będzie zarządzał 2 miliardami koron duńskich (365 milionów dolarów) w formie gwarancji rządowych, przy finansowaniu pochodzącym głównie z funduszy emerytalnych.

"Dajemy Danii zielony zastrzyk", powiedział Bjarne Corydon, minister finansów Danii, po osiągnięciu porozumienia. "Oznacza to nie tylko korzyści dla środowiska, ale stanowi również wzmocnienie naszej wiodącej pozycji w zakresie działań dla środowiska i klimatu".

Zgodnie z porozumieniem, kolejne 3 mld koron w formie gwarancji rządowych mogą być dodane w późniejszym etapie, przez co wartość funduszu osiągnie prawie 1 mld dolarów.

W ramach tej samej umowy ustanawiającej Zielony Fundusz Inwestycyjny, została utworzona "pula zielonych innowacji" o wartości prawie 4 milionów dolarów, w celu finansowania małych i średnich przedsiębiorstw wdrażających innowacyjne rozwiązania w dziedzinie energetyki i klimatu, a także nowe "Forum Innowacji", które ma  doradzać rządowi w zakresie „zielonych” technologii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza (SPCC)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu