Nowy indeks nadrobi słabości WIG20

opublikowano: 20-11-2012, 00:00

Komentarz giełdowy

Od 3 grudnia warszawska Giełda będzie obliczać i publikować wartość indeksu WIG20 Total Return (WIG20TR). Będzie to indeks dochodowy, a nie cenowy jak WIG20, tzn. uwzględniać będzie wydarzenia korporacyjne, takie jak emisje akcji z prawem poboru czy odjęcie prawa do dywidendy. Zaburzało to co jakiś czas notowania wskaźnika blue chipów i nie ułatwiało porównywalności stóp zwrotu.

— Klasycznym przykładem są wypłaty dywidend przez KGHM i PKO BP. Korekta kursów odniesienia spowodowała, że WIG20 tracił 1 proc., a WIG, który jest indeksem dochodowym, tyle że szerokiego rynku, a nie blue chipów, rósł o 0,5 proc. — przypomina Sobiesław Kozłowski, analityk Raiffeisen Brokers. Podobne rozbieżności były, kiedy odejmowano wartość prawa poboru od akcji PKO BP.

Tych słabości nie będzie mieć nowy indeks. Jak obliczyła Giełda, gdyby WIG20 uwzględniał dywidendy i prawa poboru,jego wartość wynosiłaby dziś 3368 pkt, byłaby więc o 1000 pkt wyższa od obecnych notowań. Stopa zwrotu za ostatnie 8 lat dla WIG20 to 20 proc., a dla WIG20TR 70 proc. W samym 2012 r. zmiany to — odpowiednio — 10 i 18 proc.

— W obecnych realiach globalnego rynku kapitałowego coraz trudniej osiągnąć spektakularne stopy zwrotu w krótkim horyzoncie czasowym. Dzisiaj na inwestycje na giełdzie trzeba patrzeć w dłuższej — 10-20-letniej perspektywie. Utworzenie przez GPW nowego indeksu WIG20TR wpisuje się w ten nurt, za którym w ostatnich latach podążają najbardziej rozwinięte rynki finansowe, na których obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania funduszami pasywnymi. WIG20TR może się stać benchmarkiem dla tego typu funduszy na rodzimym rynku kapitałowym — mówi Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

W Polsce fundusze stosujące pasywną strategię inwestycyjną nie są zbyt popularne. Jak na lekarstwo jest też produktów typu ETF, które zwykle naliczają opłaty za zarządzanie niższe niż w tradycyjnych funduszach właśnie ze względu na to, że ich celem jest odzwierciedlenie wyniku benchmarku, a nie pobicie go.

Wartość WIG20TR będzie publikowana trzy razy dziennie — o 11.30, 15.30 i po zamknięciu sesji.

To drugi nowy indeks, wprowadzony w tym roku przez warszawską giełdę. Od 30 maja obliczany jest WIG-CEE, wskaźnik odzwierciedlający notowania spółek z regionu Europy Środkowo- -Wschodniej (poza Polską). Jest w nim 27 spółek, w tym kilka z NewConnect. Od końca maja indeks urósł o 6,7 proc. i był wyraźnie słabszy od WIG (+18 proc.) i WIG-Poland (+17 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu