Nowy rekord obligacji z emerging markets. Polskie papiery? Ciekawe, ale dla ryzykantów (WYKRES DNIA)

Obligacje z rynków wschodzących są najdroższe w historii. Wśród najbardziej atrakcyjnych papierów eksperci wymieniają także te wyemitowane przez rząd w Warszawie, donosi portal ft.com.

Zobacz więcej

Rentowności, przy których notowany jest indeks obligacji skarbowych z krajów emerging markets obliczany przez bank BofA ML ft.com

W tym samym czasie gdy indeksy akcji oraz walut krajów rozwijających się wyszły na 12 miesięczne szczyty, obligacje z tej grupy krajów zanotowały historyczny rekord. Rentowności, przy których notowany jest obliczany przez Bank of America ML indeks obligacji skarbowych z krajów emerging markets zanurkowały do 4,38 proc., najniższego poziomu w historii. Tylko w ostatnich sześciu tygodniach do globalnych funduszy obligacji krajów emerging markets napłynęło 18 mld USD, do czego przyczyniło się osłabienie dolara, oczekiwania co do wstrzymania się Fedu z kolejnymi podwyżkami stóp oraz odbicie notowań ropy naftowej.

- Oczekiwania, że stopy Fedu pozostaną nisko na dłużej, zachęcają inwestorów do poszukiwania aktywów o wyższej rentowności, a także dają rządom czas na przeprowadzenie reform strukturalnych. Dzięki temu wybrane rynki wschodzące będą bardziej odporne, gdy Fed rzeczywiście wróci do zaostrzania polityki – oceniali specjaliści towarzystwa BlackRock.

Ich zdaniem do najbardziej ciekawych na rynkach wschodzących należą denominowane w lokalnych walutach obligacje Brazylii, Indonezji i Polski, jednak pod warunkiem, że inwestor pogodzi się z wysoką zmiennością. Jednocześnie radzą unikać papierów dłużnych krajów eksportujących surowce. Za powrotem na rynki wschodzące przemawia to, że notowania tamtejszych walut przeszły korektę, nierównowagi w bilansach handlowych wyrównały się, ryzyko nagłego skoku notowań dolara spadło, a rentowności obligacji w większości gospodarek dojrzałych spadły poniżej zera.

- Inwestorzy rozbudowują pozycje na rynkach wschodzących, jednak po pięciu larach dekoniunktury minie sporo czasu, zanim aktywa z tej grupy krajów będą przeważane. Dlatego jesteśmy zadowoleni, że możemy utrzymywać w naszych portfelach podwyższone zaangażowanie na rynkach wschodzących – oceniali stratedzy banku JP Morgan.

Spośród oferowanych przez polskie towarzystwa funduszy obligacji krajów emerging markets najwięcej w ostatnich 12 miesiącach, bo 7,4 proc., dał zarobić NN Obligacji Rynków Wschodzących. Najlepiej w polskie skarbówki inwestował     Ipopema Dłużny, który przyniósł 5,8 proc. zysku.


Rentowności, przy których notowany jest indeks obligacji skarbowych z krajów emerging markets obliczany przez bank BofA ML. Źródło: ft.com.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, ft.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Nowy rekord obligacji z emerging markets. Polskie papiery? Ciekawe, ale dla ryzykantów (WYKRES DNIA)