Ciech przedterminowo wypełni plan

opublikowano: 25-05-2023, 14:59
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nowym prezesem należącej do Sebastiana Kulczyka grupy będzie od soboty Kamil Majczak. Do zarządu wejdzie również Marcin Puziak.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • kim jest Kamil Majczak. nowy prezes Ciechu
  • jakie zmiany w chemicznej grupie oznacza jego awans
  • gdzie znajdą się menedżerowie, którzy żegnają się z zarządem Ciechu

Roszady personalne w zarządzie chemicznego koncernu mogą być dla niektórych niespodzianką, nie jest to ani rewolucyjna, ani nieplanowana zamiana. Decyzja zapadła w czwartek: rada nadzorcza Ciechu przyjęła rezygnację dotychczasowego prezesa Dawida Jakubowicza i członka zarządu ds. finansowych Jarosława Romanowskiego, a na ich miejsca powołała odpowiednio Kamila Majczaka, który już od prawie roku zasiadał w zarządzie spółki oraz jej dyrektora ds. kontrollingu Marcina Puziaka. Menedżerów, którzy dotychczas kierowali Ciechem, czeka przeprowadzka do zarządu Kulczyk Investment (KI).

Oczekiwana zmiana miejsc:
Oczekiwana zmiana miejsc:
Dotychczasowego prezesa Ciechu Dawida Jakubowicza (pierwszy z prawej) zastąpi Kamil Majczak (drugi z prawej), a Marcin Puziak (pierwszy z lewej) zajmie w zarządzie miejsce Jarosława Romanowskiego.

„Zmiana była rozważana od czasu podsumowania bardzo udanego okresu realizacji strategii na lata 2019-21. Ale wiosną 2022 r. sytuacja na rynkach była bardzo niestabilna po wybuchu wojny i perturbacjach na rynkach surowcowych. Zarząd dostrzegał korzystne perspektywy na rynku sody i zdecydowaliśmy, że sukcesję należy opóźnić, bo środowisko zewnętrzne było bardzo zmienne” — mówi cytowany w komunikacie Sebastian Kulczyk, przewodniczący rady nadzorczej Ciechu.

Strategiczny cel

Kamil Majczak ma się czym pochwalić na samym początku swego urzędowania. Spółka, za sterami której zasiądzie, rozwija się szybciej, niż można się było spodziewać.

- Przymierzamy się do osiągnięcia już na koniec tego roku celu, jaki wyznaczyliśmy sobie w strategii 2022-24 r. Chodzi o wynik EBITDA, który zgodnie z założeniami na koniec przyszłego roku miał wynieść 870-930 mln zł. Jest to spore wyzwanie, ale w naszym zasięgu – deklaruje menedżer powołany właśnie na prezesa.

Przypomnijmy, że taki poziom zysku EBITDA oznaczałby wzrost o 20-28 proc. w stosunku do rezultatu wypracowanego przez chemiczną grupę w 2021 r. Ciech ma też strategiczne założenia dotyczące wielkości wolnych przepływów pieniężnych, których skumulowana wartość w ciągu trzech lat realizacji strategii ma sięgnąć 580-680 mln zł.

- W tej dziedzinie też mamy postępy, ale ten cel osiągniemy zgodnie z założeniami na koniec 2024 r. – ocenia Kamil Majczak.

Ciech deklaruje, że w tym roku na inwestycje przeznaczy ponad 500 mln zł.

- Przyspieszamy projekty o krótkim okresie zwrotu z inwestycji, a połowę tej sumy przeznaczymy na inwestycje rozwojowe i zwiększające efektywność biznesu – mówi nowy prezes Ciechu.

Nie rewolucja…

Kamil Majczak nie jest w Ciechu nowym człowiekiem. Zresztą do objęcia tej funkcji przygotowywał się już od jakiegoś czasu (początkowo - jak mówi Dawid Jakubowicz - początkowo nawet o tym nie wiedząc). Specyficzną, bo nie opartą na więzach rodzinnych sukcesję planowano w firmie już od ponad 1,5 roku.

- Przyszedłem do Ciechu jesienią 2018 r., najpierw na stanowisko p.o. prezesa, z misją znalezienia nowego szefa tej firmy. Ostatecznie tak się złożyło, że pełniłem tę funkcję przez ponad cztery i pół roku - mówi Dawid Jakubowicz.

Jednocześnie był także członkiem zarządu Kulczyk Investments (KI), firmy inwestycyjnej, która pośrednio jest większościowym akcjonariuszem Ciechu, oraz zasiadał w radach nadzorczych kilku spółek.

— Teraz oddaję stery i skoncentruję się na działalności w KI, choć oczywiście Ciechu, a przede wszystkim tego zespołu z pewnością będzie mi brakować — mówi odchodzący prezes Ciechu.

…lecz ewolucja

Nowy szef przyszedł do Ciechu tego samego dnia co Dawid Jakubowicz. Początkowo stał na czele kluczowego dla funkcjonowania całej grupy działu strategii, a w czerwcu 2022 r. awansował do zarządu. Jaką rewolucję szykuje w Ciechu?

— Żadnych rewolucji, tylko ewolucja. Przez ostatnie lata współtworzyłem pierwszą i drugą strategię grupy, trudno więc, żebym teraz, obejmując stanowisko prezesa, przewrócił wszystko do góry nogami — mówi stanowczo Kamil Majczak.

Zapowiada, że będzie kontynuował prowadzoną już od kilku lat zmianę kultury organizacji i coraz więcej kompetencji przekazywał w dół, w ręce szefów poszczególnych biznesów, którzy mają bezpośrednie kontakty z klientami. Centrali pozostawi strategiczną rolę i decyzje w kluczowych kwestiach inwestycyjnych.

Globalizacja…

— Przez ostatnie lata Ciech istotnie się zmienił, ale to nie oznacza, że nowy zarząd na czele z Kamilem Majczakiem przychodzi na gotowe i nie będzie miał co robić. Przeciwnie, wyzwań jest sporo — zapewnia Dawid Jakubowicz.

Według niego jednym z ważniejszych jest dywersyfikacja geograficzna. Za kadencji nowego prezesa Ciech ma m.in. stać się bardziej międzynarodową firmą — bardziej zachodnioeuropejską, paneuropejską lub nawet globalną. Stąd np. aktywne podejście do okazji do przejęć nie tylko w Unii Europejskiej, ale także poza nią.

— Przejęcia bywają spektakularne i media chętnie o nich piszą. Zapewne wielu szefów firm chce się wpisać w ich historię jako ci, którzy przeprowadzili wielkie zakupy, fuzje. Z punktu widzenia biznesu liczy się jednak to, żeby akwizycja przynosiła wartość dodaną i taka filozofia mi przyświeca — mówi Kamil Majczak.

Zanim został prezesem, zajmował się w Ciechu nadzorem nad trzema ważnymi sektorami: strategią, transformacją energetyczną oraz innowacjami. Deklaruje, że nadal na nie będzie zwracał szczególną uwagę.

Weź udział w “XVI Forum Dyrektorów Działów Prawnych” >>

…i digitalizacja

— Przed nami ciąg dalszy transformacji energetycznej, która ma zwiększyć konkurencyjność Ciechu w długim terminie, rozwój biznesów agro oraz krzemiany. Mamy ciekawe plany dla pianek, interesująco rysują się również perspektywy dla soli, której produkcję właśnie istotnie zwiększyliśmy. Priorytetami niezmiennie pozostają także bezpieczeństwo i warunki pracy oraz digitalizacja procesów biznesowych i produkcyjnych. Wszystko w duchu i zgodnie z naszymi celami ESG — mówi nowy prezes Ciechu.

Kamil Majczak jest ekonomistą, absolwentem University of Cambridge oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Fotel prezesa Ciechu to dla niego oczywiście awans, ale wcześniej był już szefem należącej do grupy spółki Ciech Żywice. Zanim pięć lat temu trafił do chemicznego koncernu pracował m.in. w PricewaterhouseCoopers w Londynie oraz firmie doradztwa strategicznego Bain & Company w Warszawie i Melbourne.

Marcin Puziak jest doktorem nauk ekonomicznych, absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W Ciechu pracuje od 2019 r. Wcześniej był adiunktem w swojej Alma Mater i pracownikiem firmy Franklin Templeton Investments.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane