Obawy o globalny handel znów wystraszyły Wall Street

opublikowano: 27-06-2018, 22:06

Amerykańskie giełdy poddawały się w środę wahaniom. Po obiecującym początku, sugerującym kontynuację wtorkowej zwyżki, powoli dopadła je zadyszka, a wskaźniki zeszły w czerwone rejony.

Na decyzjach podejmowanych przez inwestorów ciążył ponowny wzrost obaw o skutki wojny celnej oraz dotyczących tąpnięcia chińskich inwestycji. Z kolei drożejąca ropa zachęcała graczy do uzupełniania portfeli o udziały w spółkach paliwowo-energetycznych.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Na parkiet dotarły nowe raporty z gospodarki. W maju co prawda spadły zamówienia na dobra trwałego użytku (o 0,6 proc.), ale zgodnie z prognozami, a na dodatek zmniejszyły tempo zniżki, gdyż w kwietniu spadek sięgał 1,7 proc. Negatywnie jednak zaskoczył spadek zamówień bez uwzględniania środków transportu (-0,3 proc.), w przypadku którego oczekiwania zwyżki o 0,5 proc. 

Z kolei w maju spadł deficyt obrotów towarowych, do 64,85 mld USD i był to wynik lepszy niż spodziewali się analitycy (wzrost do 68,9 mld USD). 

Spadła natomiast, drugi miesiąc z rzędu liczba podpisanych umów kupna domów. 

Zniżkowała rentowność 10-letnich benchmarkowych obligacji rządowych (piątą kolejną sesję), która zeszła do najniższego poziomu od czterech tygodni. Taniało złoto, schodząc najniżej od ponad sześciu miesięcy.

Spośród spółek, powody do zadowolenia mieli akcjonariusze General Electric, największego na świecie konglomeratu, którego kurs rósł nadal na fali optymizmu związanego z przedstawionym we wtorek planem restrukturyzacyjnym.

Smutni za to byli udziałowcy koncernu Conagra. Cena walorów spółki spadała o ponad 7 proc. po tym jak ogłosił on informacje o przejęciu Pinnacle Foods za około 8,1 mld USD w ramach transakcji rozliczanej zarówno w akcjach, jak i gotówce. 

Na zamknięciu sesji indeks DJ IA zniżkował o 0,67 proc. Wskaźnik S&P500 spadał o 0,86 proc. zaś technologiczny Nasdaq tracił 1,54 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obawy o globalny handel znów wystraszyły Wall Street