Obligacje Aliora zeszły na pniu

opublikowano: 21-04-2016, 22:00

Catalyst

Sukces oferty obligacji Aliora jest już przesądzony. Już w połowie pierwszego dnia subskrypcji wartość zapisów przekroczyła dostępną pulę o wartości 70 mln zł. Ze względów formalnych sprzedaż będzie prowadzona także 22. dnia i zapisy z obu dni łącznie zostaną zredukowane. Obligacje Aliora mają ośmioletni termin zapadalności i specyficzne oprocentowanie.

W pierwszym półroczu wynosi ono stałe 5 proc., w kolejnych jest równe stawce WIBOR 6M powiększonej o 3 pkt. proc. marży. (na dziś daje to 4,74 proc.). Marża jest więc o 0,25 pkt. proc. niższa od oferowanej przez ten sam bank tydzień wcześniej. Pół dnia wystarczyło wtedy, by Alior sprzedał papiery za 150 mln zł.

Trochę dłużej zapisy na obligacje przyjmuje PCC Rokita. Oferta potrwa do 26 kwietnia, a wartość nominalna 5-letnich obligacji to 25 mln zł. Ich oprocentowanie jest stałe i wynosi 5 proc. w skali roku. W ofercie nie ma zasady „kto pierwszy ten lepszy”, stosowanej przez Aliora, ale preferencje w przydziale mają nabywcy papierów serii, która niedawno zapadła.

Zaledwie dwa dni przed rozpoczęciem oferty Aliora zakończyła się oferta papierów dłużnych Ghelamco Invest. Spółka pożyczała pieniądze na 4 lata, płacąc równowartość stawki WIBOR 6M powiększonej o 4 pkt. proc. marży. Zgodnie z planem pozyskała 50 mln zł. W dwóch wcześniejszych emisjach dostępnych dla inwestorów indywidualnych, zrealizowanych w 2016 r., deweloper pożyczył 80 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane