Obligacje, złoto i ropa spadły po pogłoskach o śmierci Husajna

opublikowano: 08-04-2003, 08:42

Amerykańskie papiery skarbowe, złoto oraz ropa potaniały na światowych giełdach po doniesieniach o możliwej śmierci Saddama i jego dwóch synów. W nocy amerykańskie sieci telewizyjne, podały, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż Saddam i jego dwaj synowie Udaj i Kusaj ponieśli śmierć w poniedziałkowym bombardowaniu. Sensacyjną wiadomość podała pierwsza sieć NBC, powołując się na anonimowe źródła wojskowe.

Pentagon nie potwierdził tych informacji, jednak rynki już zareagowały optymizmem, gdyż śmierć dyktatora zbliża wojnę w Iraku do końca.

Po sensacyjnych doniesieniach amerykańskie papiery skarbowe potaniały o 3,97 proc. Ceny złota spadły do poziomu 3 grudnia minionego roku. Uncja kruszcu straciła 1,1 proc., do 319,4 dolarów.

W obrocie posesyjnym ceny baryłki Brent potaniały o 2,3 proc. do 27,31 dolara. Na poniedziałkowym zamknięciu na New York Mercantile Exchange baryłka ropy kosztowała 27,56 centów. W Londynie, w notowaniach na IPE cena ropy Brent z dostawą na maj spadła we wtorek o 39 centów do 23,95 dolara. Kurs ropy starają się stabilizować władze OPEC, które zwołały na 24 kwietnia nadzwyczajne posiedzenie przedstawicieli państw-członków kartelu. Będą dyskutować redukcję wydobycia ropy w związku ze spadkiem jej cen na światowych rynkach. W ciągu ostatnich czterech tygodni ceny ropy spadły o 25 proc., a złota o 8,4 proc.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Obligacje, złoto i ropa spadły po pogłoskach o śmierci Husajna