Obligatariusze wykluczeni z bezpośredniego udziału w sprawie GetBacku

opublikowano: 07-06-2018, 17:32
aktualizacja: 07-06-2018, 17:32

Sąd walczy o sprawność postępowania. Nie będzie żadnego indywidualnego przeglądania akt, ani zaskarżania decyzji.

Chcesz być na bieżąco z informacjami na temat Getbacku? Zapisz się na nasz darmowy newsletter. 

Biuro firmy GetBack
Biuro firmy GetBack
Andrzej Bogacz / FORUM

Sprawdza się scenariusz, jaki 22 maja 2018 r. na łamach „PB” przedstawił Patryk Filipiak, adwokat i wykładowca akademicki, a zarazem współautor obecnego prawa restrukturyzacyjnego. Wrocławski sąd hurtem wykluczył obligatariuszy z bezpośredniego udziału w postępowaniu układowym GetBacku. Oznacza to, że nie będą oni mieli wglądu do akt, ani prawa zaskarżania decyzji sądu. W ich imieniu będzie występował kurator. Przedstawiciele obligatariuszy będą też dysponowali głosem przez radę wierzycieli, w której mają obsadzić cztery z pięciu miejsc.

Jak można się było domyślić, sędzia komisarz Jarosław Mądry zdecydował się na wykluczenie indywidualnego udziału obligatariuszy w postępowaniu w trosce o sprawny jego przebieg. Przy liczbie obligatariuszy GetBacku, dopuszczenie choćby niewielkiego ich odsetka do bezpośredniego udziału w postępowaniu mogłoby je sparaliżować, a co za tym idzie - działać na ich szkodę.

Samo wykluczenie obligatariuszy z postępowania zostało przy tym przeprowadzone w dość zawoalowany sposób. W „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” z 7 czerwca 2018 r. ukazało się obwieszczenie informujące, że „z uwagi na ograniczone możliwości techniczne w kontekście szacowanej liczby wierzycieli - obligatariuszy wyrażających wolę uczestnictwa w postępowaniu - wszelkie wnioski o dopuszczenie do samodzielnego występowania w postępowaniu będą rozpoznawane (…) nie wcześniej niż na pierwszym terminie zgromadzenia wierzycieli”. Termin zostanie podany do publicznej wiadomości, ale na razie nie jest znany. I nie ma się czemu dziwić. Zgromadzenie wierzycieli głosuje po prostu nad ostateczną wersją propozycji układowych. W dotychczasowej praktyce raczej nie występowało wstępne czy doradcze zgromadzenie wierzycieli. Innymi słowy, zainteresowani obligatariusze dowiedzą się o tym, czy zostaną dopuszczeni do bezpośredniego udziału w postępowaniu niedługo przed głosowaniem nad układem, a cały ich udział w postępowaniu może się sprowadzić do osobistego oddania głosu. Generalnie jednak i to nie jest pewne, bo instytucję kuratora stworzono m.in. po to by głosował hurtem za wszystkich obligatariuszy.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Wnioski o dopuszczenie do bezpośredniego udziału w postępowaniu należy składać tak, by dotarły do sądu do 10 lipca 2018 r. W przypadku obligacji zdematerializowanych wiąże się to z blokadą ich zbywalności na trudny do oszacowania okres „w którym wierzyciel zamierza brać udział w niniejszym postępowaniu”.

Same akta będą udostępniane nadzorcy sądowemu, kuratorowi, dłużnikowi, członkom rady wierzycieli i tym z wierzycieli, którzy zostaną dopuszczeni do udziału w sprawie według harmonogramu ustalonego przez sąd. Z uwagi na to kiedy obligatariusze mają dowiedzieć się o ewentualnym dopuszczeniu do osobistego udziału w postępowaniu, można przyjąć, że dla nich będą niedostępne (z wyjątkiem tych z rady wierzycieli) lub dostępne w ostatniej chwili. Ta ostatnia opcja wchodzi w grę, gdyż zdarza się, że zgromadzenia wierzycieli trwają kilka dni. W praktyce więc można wyobrazić sobie scenariusz, że sędzia dopuści jakichś obligatariuszy do postępowania i zarazem pozwoli im przeglądać akta tego samego albo następnego dnia.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane